В Нью Йорку і Вінніпезі говорили про Голодомор на Сумщині

В ході відзначень сумної дати - 80- ліття Голодомору 1932-1933 років в Україні, член вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко відвідав українські громади в США та Канаді і прочитав цикл лекцій про дослідження Голодомору на прикладі Сумської області.

Дослідження сумських архівістів та істориків уже давно привертають увагу науковців та громадян української діаспори. Адже завдяки сучасним засобам комунікації, особливо Інтернету, люди з багатьох куточків світу можуть познайомитися з такими ресурсами, як Сумський історичний портал та Електронний архів Визвольного руху. Цьогоріч на обох історико-архівних сайтах буде оприлюднена вся база даних про смерть громадян на території теперішньої Сумщини (куди, після 1939 року, увійшли частини Чернігівщини, Полтавщини, Харківщини). Вона складає 72 гігабайти, або 57 тисяч актових записів про смерть, які оцифрували, свого часу, сумські архівісти. В Нью Йорку Геннадій Іванущенко провів три зустрічі з громадами, де представив ілюстрації перших аналітичних спроб узагальнення інформації з книг РАЦС (реєстрації актів громадського стану). Це і графіки смертності, які по всіх районах області показують різке зростання, починаючи від 1932 року, і національний склад померлих по місту Суми, де українці, серед жертв, складали 94,8%.

Та найбільше вразили слухачів діагнози про смерть, в яких комуністична влада намагалася приховати справжні причини смертей. Такі цинічні записи, як "прожила свій вік" (жінці було 50 років), чи "єстєствєнная ізношеность", наче йшлося про якусь деталь трактора, - показують "батьківське піклування" ВКП(б) про українців. 

Крім Нью Йорку зустрічі проходили в українських громадах Йонкерса і Брукліна.

Тиждень перебування у Вінніпезі (Канада) було присвячено не тільки доповідям в інституті Просвіти, Манітобському Університеті та Церкві Св.Покрови, а й виступі під час урочистого вшанування жертв Геноциду в City Hole - міській раді Вінніпегу. Промови Геннадія Іванущенка, депутата Канадського парламенту Джеймса Безана, інших виступаючих, декламації молоді, а насамперед - панахида за померлими, зібрали велелюдне віче біля будинку уряду міста, де стоїть меморіал жертвам Українського геноциду.

Особливо зворушливою була остання зустріч в Церкві Св. Покрови, адже на неї прийшли і ті, хто пережив Голодомор в Україні. Це вихідці з Полтавщини (с.Гурбинці Пирятинського району), Донбасу, Запоріжжя та інших областей. Були і двоє очевидців з Сумщини: з м. Глухів та с.Береза Глухівського району. Вони поділилися спогадами про прежите. Відео цих спогадів незабаром оприлюднять на сторінках Сумського історичного порталу.

Центр досліджень визвольного руху

Published on 26 November 2013