Українська діаспора Північної Америки згадує жертв Геноциду

Україна готується до вшанування жертв Голодомору 1932-1933 років. Низка проcвітницьких заходів відбулася і в країнах, де мешкає чисельна українська діаспора.

3 листопада член Член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко зустрівся з українською громадою Клівленда (США), де прочитав доповідь про дослідження Голодомору на прикладі Сумської області. Розмова вийшла динамічною і цікавою, адже прийшли на зустріч і взяли участь в обговоренні й ті, хто в різні часи виїхав з України, в тому числі й зі Сходу, хто був знайомий з багатьма видатними діячами українського визвольного руху тут, в США.

На минулому тижні, 5-6 листопада відбулася наукова конференція в Прінстонському клубі Нью Йорка, яка зібрала більше 70 учасників-доповідачів з різних країн світу: http://www.brama.com/news/press/2013/10/131023holodomorconf.html

Зокрема, на ній виступив голова Вченої ради ЦДВР Володимир В`ятрович з доповіддю про документи з архівів КГБ, які розповідають про Голодомор. Геннадій Іванущенко прочитав доповідь на тему: "Діагнози про смерть в період Голодомору 1932-1933 років, як джерело створення персональних баз даних".
9 листопада в рамках роботи 24-го Конгресу Українців Канади, в Торонто (Канада), відбулося 12 круглий столів. В одному з них, присвяченому відродженню національної пам`яті взяли участь Борис Потапенко - виконачий директор Ліги Українців Канади, Президент Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Сергій Квіт, Володимир В`ятрович, Геннадій Іванущенко.

Виступаючі говорили про історичні та політичні виклики на шляху відродження історичної правди, про нові можливості, які дає нам сьогодні інформаційне суспільство, відповіли на питання.
В той же день відбулася зустріч Геннадія Іванущенка з українською громадою міста Детройта (США). Доповідач продемонстрував дослідження Голодомору, яке, свого часу здійснили архівісти та краєзнавці Сумщини, розповів про проблеми, з якими сьогодні зустрічаються дослідники на шляху до історичної правди. Пізніше, була можливість ознайомитися з унікальною колекцією архівних документів, збережених п.Богданом Федораком.

10 листопада Геннадій Іванущенко провів зустріч на цю ж тему з в Ошаві (Канада). Зустріч, яка відбулася з ініціативи Комітету вшанування жертв Голодомору та Ліги Українок Ошави викликала багато запитань. В житті цієї української громади досі беруть активну участь люди, які пережили 1932-1933 роки в Україні, зокрема в Запорожській і Житомирській областях, потім, в числі багатьох остарбайтерів потрапили на Захід. Вони взяли участь в обговореннях, подарували свої книги спогадів.

Своїми спогадами про пережите ділилися з доповідачем і члени Православного Братства ім. Святого Володимира в Торонто. Ця зустріч відбулася 14 листопада.

Кожен такий захід, який поводиться за сприяння Ліги Українців Канади, Ліги Українок Канади та Українського Конгресового Комітету Америки сприяє ще й налагодженню ділових контактів між науковцями з України й діаспори. Адже попереду - велика робота не тільки в царині історичних досліджень, а й на ниві виявлення архівних колекцій та формування фондів Архіву Визвольного руху. Багато людей мають на руках унікальні документи. Сьогодні настав зібрати їх, впорядкувати і зробити доступними в мережі інтернет.

Published on 20 November 2013