В Канберрі вшанували жертв Голодомору

Під гаслом "Україна Пам’ятає – Світ Визнає!" з ініціативи Консисторії УАПЦ і Об'єднання Українських Громад НПВ в неділю 17 листопада в Канберрі вшанували пам’ять жертв, тих, хто 80 років тому згинув трагічною смертю під час Голодомору-Геноциду українського народу.

З Благословення Архиєпископа Іоана (Івана Дерев'янки) Правлячого Єпископа Австралійсько-Новозеландської Єпархії УАПЦ, в центрі Православ'я в Канберрі Соборнo відбулося посвячення оновленого Пам'ятника жертвам Голодомору, який був зведений в 1985 році.

В Канберру з’їхалися українці з Аделаїди, Мельбурну, Джілонґу, Брізбену, Сіднею й інших міст.

Зранку відправлялися Служби Божі в українських Церквах в Канбері. В Св. Володимирській Парафії УГКЦ правив о. Андрій Микитюк, а в Св. Миколаївській Церкві УАПЦ о.Микола Сердюк, голова Консисторії (Брізбен), о. Василь Касіян (Джілонґ), о.Михайло Смолинець (Сідней), о. Михайло Соломко (Канберра). Під час Панахиди до їх долучилися о. Дмитро Сенів (Сідней) і о. Андрій Микитюк (Канберра).

Ведучий церемонії Павло Кравченко запросив до слова о. Миколу Сердюка, який відкрив жалібне зібрання доповіддю, в якій наголосив, що Голодомор 1933 року – це одна з найбільш болючих і трагічних подій в історії українського народу. Цей голод не був спричинений поганим урожаєм чи іншою природною катастрофою. А був він штучний, навмисно і планово організований московсько-большевицьким Кремлем, як засіб залякування, поборювання і фізичного знищення непокірного українського селянина та підкорення його російському диктаторському режимові та щоби знищити в душах українського народу ідеї визвольної боротьби, ідеї самостійності України, української незалежної держави. Московсько-комуністичний режим мав в плані знищити український нарід, щоби на цьому світі з нього і сліду не залишилося.

Відбулося відслонення чотирьох сторін пам’ятника. Павло Кравченко запросив Голову Консисторії УАПЦ Архипресвітера Миколу Сердюка, ініціаторів відновлення пам'ятника – куратора Музею Тисячоліття в Канберрі, пані Любу Соловій з мужом Ярославом та о. Андрія Микитюка, настоятеля Греко-Католицького храму Св. Володимира в Канберрі — до відкриття передньої сторони пам'ятника, на якій встановлено головну плиту, яка відтворює жахливу картину страчених голодною смертю людей, на фоні цвинтаря.

Запрошено голову Фундації «Карпати» пана Володимира Войтовича, головного спонсора проекту, що пожертвувала $6,000.00 і пана Юрка Сивака, представника Фундації Українознавчих Студій в Австралії, другого за розміром спонсора, пожертвою $5,000.00 до відкриття плити, на якій зображено невинні жертви Голодомору.

Запрошено Представників Національної Фундації СУОА, пана Ярослава Думу, що мала пожертвувати $3,000.00 і Кредитової Кооперативи “Дністер” пана Валентина Микитенка, що пожертвувала $2,500.00 до відкриття плити, на якій зображені у символічні хрест, п’ять колосків пшениці і сім свічок у вічну пам'ять 7 міліонів жертв голодомору.

Були покладані в стіп пам'ятника вінки й китиці квітів. Кілька слів сказала пaні Александра Кривошия, яка пережила Голод.

Відтак духовенство обох церков освятило пам’ятник і відправило соборну Панахиду.

Виконуючий обов'язки голови Об'єднання Громад НПВ Маркo Шумський у заключному слові згадав осіб, які спричинилися до побудови пам'ятника, на чолі з головою будівельного комітету пам'ятника Голодомору пана Юрія Менцінського.

І так українці в Австралії черговий раз віддали шану пам'яті загиблих в Голодоморі. Як сказав високопреосвященний Архиєпископ Іоан у своїй промові на подібних вшануваннях в 2003 році біля того ж пам’ятника: ”Хай найвищим пам’ятником мільйонам жертв України буде світлий храм нашої демократичної держави. Розбудова нової держави України, єднання всіх патріотичних сил, загальне примирення є гарантією того, що страхіття Голодомору більше ніколи не прийдуть на нашу вільну землю...

МАРІЧКА ГАЛАБУРДА – ЧИГРИН

Published on 19 November 2013