В Києві презентували розсекречену історію України ХХ століття

700 сторінок раніше таємних сюжетів про українське минуле представив у Києві історик Володимир В’ятрович. За словами автора, історію країни він показує через історії окремих людей — у «Історії з грифом “Секретно”. Українське ХХ століття» 66 таких епізодів. 

Історик Володимир В’ятрович, який на посаді керівника Архіву СБУ розсекречував раніше таємні документи радянських спецслужб, представив у Києві в книгарні «Є» свою нову книгу «Історія з грифом "Секретно". Українське ХХ століття». Книга є результатом чотирирічного дослідження архівних таємниць української історії ХХ століття, що зберігалися у сховищах КҐБ.

«Описуючи цей один із найдраматичніших, напевно, в історії України періодів, я намагався його подати не просто як історію, як певний суцільний процес, але й як історії — історії якихось певних людей, історії окремих подій, які відбувалися в Україні протягом цього часу. Відповідно, моя історія України ХХ століття складається з 66 епізодів», — розповідає автор.

У них, за його словами, ідеться і про відомі сторінки нашого минулого між 1918—1991 роками (які, проте, подані під дещо несподіваним ракурсом), і про «білі плями». При цьому В’ятрович наголошує, що розповідає у книзі не лише про героїв, але і про зрадників. «Є ті, яких однозначно важко визначити, ким вони були: патріотами чи зрадниками. Але є і ті, кого треба було би назвати водночас і патріотами, і зрадниками», — пояснює автор.

Готуючи проект, Володимир В’ятрович у 2010—2013 роках писав щотижневу колонку для ТСН.ua та видав дві книжки із серії про минуле України на основі таємних архівів КҐБ. За першу книгу автор отримав премію імені Василя Стуса, а тижневик «Коментарі» назвав працю бестселером листопада 2011 року. У 2012 році «Історія з грифом "Секретно"» увійшла до десятки найпопулярніших книжок у мережі книгарень «Є», короткого списку рейтингу «Книжка року», а також отримала відзнаку Національної спілки письменників.

«Ця книга — зустріч із минулим. Тут — 700 сторінок, 74 роки, 66 історій, 391 фотографія і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського ХХ століття: часу, коли світ по-справжньому відкрив для себе Україну та українців, століття, коли творилося обличчя України», — зазначає В’ятрович.

Довідково:

Володимир В’ятрович (36 років) — кандидат історичних наук, вивчає історію українського визвольного руху, Другої світової війни та проблеми подолання наслідків тоталітарного минулого. Директор наукового центру в Національному університеті "Києво-Могилянська академія".

Навчався у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Очолює вчену раду Центру досліджень визвольного руху, член наглядової ради Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Автор книг «Сотенний "Бурлака"» (2000), «Рейди УПА теренами Чехословаччини» (2001), «Ставлення ОУН до євреїв: формування позиції на тлі катастрофи» (2006), «Друга польсько-українська війна. 1942—1947» (2011), «Історія з грифом "Секретно"» (2011), «Історія з грифом "Секретно". Нові сюжети» (2012); співавтор «Армія безсмертних. Повстанські світлини» (2002), «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених» (2007); «Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів» (2012).

Лауреат премії імені Василя Стуса за розкриття таємниць архівів радянської спецслужби від ЧК до КҐБ та актуальну публіцистичну працю «Історія з грифом "Секретно"», лауреат Форуму видавців у Львові — 2002, 2008, лауреат Книжкового рейтингу — 2012 Національної спілки письменників України.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 18 November 2013