В Україні розпочалась кампанія написання послань до тих, хто відзначатиме соті роковини Голодомору

Напередодні відзначення 80-х роковин Голодомору-геноциду 1932—1933 років по всій Україні писатимуть листи-звернення до нащадків, яким випаде обов’язок вшановувати соті роковини трагедії Голодомору. Усі зібрані листи стануть окремим томом Національної книги пам’яті.

Кампанія розпочалася з вуличної акції, що відбулася одночасно у трьох містах — Києві, Львові та Черкасах. Громадські активісти розгорнули велике полотно, на якому всі охочі  змогли залишити своє послання до українців, котрі через 20 років вшановуватимуть соті роковини трагедії Голодомору.

У всіх обласних центрах України людям запропонують написати на полотні звернення до нащадків — «Послання пам’яті». 23 листопада ці полотна будуть об’єднані на всеукраїнській акції пам’яті біля Меморіалу пам’яті жертв Голодомору в Києві. В цей день пам’ять про Голодомор символічно об’єднає усю Україну.

Лідер рок-гурту «Гайдамаки» Олександр Ярмола також написав послання до наступних поколінь: «Я написав на банері слово "Пам’ятайте!". Вважаю, що ця трагічна сторінка історії стосується усієї України, тому особливо важливо передати нащадкам, що наше покоління знало і пам’ятало про цю трагедію. Народ, що має історичну пам’ять, переживе і залишиться народом».

Історик Центру досліджень визвольного руху Олександр Іщук, що досліджує архіви КҐБ, розповів про мету акції: «Ця акція присвячена пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років в Україні. Такі акції будуть проводитися по всій Україні. Їхня мета — щоб небайдужі люди залишили послання майбутнім поколінням. Адже ті, хто не шанує історії, недостойні доброго майбутнього».

«Напередодні ми розіслали звернення до територіальних громад із закликом скласти таке коротке послання, яке стане сторінкою меморіального тому Книги пам’яті і буде зберігатись в Національному музеї "Меморіалі пам'яті жертв голодоморів в Україні". Таке прохання отримали в багатьох селах та містах України, сподіваємося, що частина представників цих громад привезуть листи до Києва 23 листопада, хоч збір "Послань пам’яті" триватиме і після цієї дати», — зазначив волонтер Світозар Ніцполь.

Нагадаємо, напередодні предстоятелі українських церков оприлюднили звернення до вірних із закликом взяти участь у заходах вшанування трагедії Голодомору-геноциду 1932—1933 років у своїх містах та селах, а також за можливості взяти участь у заходах в Києві.

Як відомо, цього року відзначають 80-і роковини Голодомору-геноциду 1932—1933 років в Україні. Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору, створений у 2010 році, вже розпочав підготовку до проведення пам’ятних заходів 23 листопада.

До складу Комітету увійшли знакові постаті в громадському, мистецькому та духовному житті, історики та представники академічних установ: Мирослава Антонович, Ольга Богомолець, В’ячеслав Брюховецький, Володимир Василенко, Іван Васюник, Василь Вовкун, Володимир В’ятрович, Анатолій Гайдамака, Дмитро Гнатюк, Петро Гончар, Людмила Гриневич, Іван Дзюба, Іван Драч, владика Євстратій (Зоря), Андрій Жолдак, Микола Жулинський, Євген Захаров, Євген Золотарьов, Олександр Іванків, Геннадій Іванущенко, Сергій Квіт, Андрій Когут, Андрій Козицький, Роман Круцик, Ніла Крюкова, Станіслав Кульчицький, Олег Слабоспицький, Олександр Максимчук, Ніна Матвієнко, Марія Матіос, Василь Марочко, Дмитро Павличко, отець Олекса Петрів, Мирослав Попович, Олег Рибачук, Стефан Романів, Євген Сверстюк, Михайло Свистович, Володимир Сергійчук, Євген Станкович, Микола Старовойтов, Олеся Стасюк, Лесь Танюк, Володимир Тиліщак, Тарас Шамайда, Ігор Юхновський.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 5 November 2013