Громадськість взялася за увіковічення Чернігівців – борців за волю України

Старійшини національно-демократичного руху, уродженці Сіверського краю у складі: герой України, багаторічний політв’язень, письменник, громадсько-політичний діяч Левко Лук’яненко, публіцист, народний депутат IV, V та VI скликань Віталій Корж, журналіст, письменник, політик Віталій Шевченко вирішили увіковічнити пам’ять невідомих борців за волю України – які або народилися, або загинули на Чернігівщини. Зустріч відбулася у приміщенні Центру Національного Відродження у Києві.

Підтримати ініціативу погодилися колишній народний депутат Левко Бирюк, генерал-майор, краєзнавець Василь Устименко, політик, економіст і громадський діяч Олександр Сугоняко.

– «Коли я йшов сюди, то на пам’ятнику Борису Грінченку прочитав напис:

«Україна!

В цьому

слові для

мене все»

– цими словами великого українця розпочав свій виступ Віталій Терентійович Корж, – такі слова могли б належати кожному із сьогоднішніх учасників зібрання. Ми маємо попередників – борців за Волю України, пам’ять яких не вшанована і чимало імен забуто. Проте пам’ять про наше героїчне минуле, поряд із мовою, національною символікою, традиціями батьків є важливим фундаментом кожної Нації. Наш обов’язок – спонукати владу і громадськість виправити цю ситуацію».

Мета зібрання цих поважних політиків – це змінити обставини, що склалася із вшануванням та увіковіченням чисельної когорти борців за волю та незалежність України, що народилися, діяли або загинули на Чернігівщині.

– «Уродженцями Чернігівщини є чимало вояків армії УНР, діячів українських організацій кожен з яких звершив свій, хоча б невеличкий подвиг для становлення Української Держави. Наприклад близько двадцяти генералів армії Української Народної Республіки, тисячі старшин та козаків, які захищали державну незалежність України є нашими земляками. У нашому краю палахкотіли десятки повстань проти комуністичного режиму, чимало чернігівців продовжили боротьбу в рядах УПА або на духовному фронті – як священики. Але із цих сотень і тисяч імен пошанованими є тільки одиниці», – розповів краєзнавець Олександр Ясенчук.

Після короткої, але змістовної наради було вирішено започаткувати громадську ініціативу із увіковічення та популяризації імен чернігівців – борців за волю України. Перші кроки цієї ініціативи, яка на сьогодні має робочу назву «Увіковічення чернігівців – борців за волю України» – це поширення інформації про забутих героїв та їх подвиги через випуск книжок, публікації у ЗМІ, збір матеріалів, встановлення пам’ятних стел, створення історико-краєзнавчого сайту, на якому б кожен бажаючий міг ознайомитися із документами з архівів, дослідженнями краєзнавців. У перспективі заплановано створення благодійного фонду.

Перші фігури, яких заплановано повернути із тіні забуття, це уродженці Городнянщини Іван Ремболович – підполковник армії УНР, полковник УПА та Яким Рябченко – провідник одного з наймасовіших селянських повстань на Лівобереженій Україні у 30-х роках.

Сергій КОРНІЄНКО

Published on 5 November 2013