Львівщина має «Лагодівський Літопис»: від монголо-татар до наших днів

28 жовтня, у Львівській облраді презентували книгу Петра Тивонюка «Лагодівський Літопис». Видання краєзнавця на 480 сторінках охоплює історію села Лагодів, що на Львівщині, від часів монголо-татарської навали і до наших днів. Крім історичних подій, у «Літописі» містяться фотографії видатних краян і навіть родоводи кожного двору, починаючи від XVII століття.

Про це інформує кореспондент IA ZIK.

Видавець Ярослав Сватко на початку прес-конференції зазначив: «Ми випустили книжку, яка має бути зразком для громади кожного села. З моєї точки зору, це – національна пам’ять у кожному селі, яка є частиною національної пам’яті України».

«Дійсно, сьогоднішня подія є знаковою, прикладом, що потрібно робити: як громада за свої кошти, не запрошуючи істориків і науковців, зібрала цю інформацію і видала книжку. Тут викладена історія села, певного краю і це – частина історії України. Важливо, що нащадки, майбутні покоління, які будуть читати цю книжку, знатимуть своє місце в історії», – додав голова Львівської обласної ради Петро Колодій.

У «Лагодівському Літописі» окремої уваги заслуговує розділ, присвячений національно-визвольній боротьбі УПА, зокрема, матеріали про українсько-польське протистояння, лагодівську самооборону, учнівську битву УПА, вивезення українців на Сибір. Деякі матеріали про повстанську армію є унікальними: вони не зустрічаються ні в літописі УПА, ні в архіві Центру досліджень визвольного руху.

Сам автор розповів, що матеріали для книги почав збирати ще з молодих років. «Я думав, що колись напишу книжку не для загального публікування, а для себе, дітей, внуків. Також почав збирати фотографії, і зібрав близько 800», – говорить Петро Тивонюк.

Редактор видання Григорій Чопик розповідає: «Ця книга, насамперед, визначальна тим, що коли ми хочемо будувати храм держави, то мусимо пам’ятати, що він базується на історії. Петро Тивонюк вклав у книгу 14 років праці в архівах, шукаючи матеріал, опитуючи старожилів. Він хотів зробити книжку універсальною: подати й історію, і знання про село. Ми розбили книгу на дев’ять розділів.

Те, що зробив Петро Тивонюк, можна назвати поглядом літописця. У книзі є інформація про вулиці Лагодова, про історичні пам’ятки. В основу книги ліг щоденник автора. Крім того, додалися спогади людей, багатьох з яких сьогодні вже немає. Тут наведені родоводи кожного двору, починаючи з XVII століття».

Published on 28 October 2013