Вшанування пам’яті героя

13 жовтня відбулося освячення пам’ятного знаку на місці загибелі районного провідника ОУН Заставнівщини Григорія Гайдея-“Лева”. Про життєвий та бойовий шлях районного провідника “Лева” (20.01.1912 – 23.02.1948) автор даної статті висвітлив у своїх дослідженнях “Провідник “Лев” (“Шлях перемоги” ч.47 (2892) від 25.11.2009 р.) та “Ще раз про Григорія Гайдея-“Лева” (“Шлях Перемоги” ч.7 (3008) від 15.02.2012 р.).

У 1994 р. на цьому місці (на схилі придністровського пагорба між селами Хрещатик і Звенячин Заставнівського р-ну Чернівецької обл.) свідомі громадяни встановили дерев’яний хрест, який майже за 20-річний період часу зогнив і впав.

Стараннями голови Заставнівського районного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т.Шевченка Світлани Масловської та учителя історії Кострижівської СШ Миколи Черешнюка, на тому ж місці встановлено кам’яний хрест. С.Масловська була організатором і ведучою цього поминального заходу.

На даний захід прибули: голова товариства політв’язнів та репресованих Чернівецької області І.Войцехівська, голова Чернівецького обласного відділення Союзу українок О.Попелюк, заступник голови Заставнівської РДА Л.Гольцов, голова Заставнівської райради М.Леваніна, сільські голови сс. Дорошівці і Хрещатик, племінники Григорія Гайдея-“Лева” Ілля та Григорій, гості з Вижницького і Кіцманського районів та м. Заліщики Тернопільської області.

О 12 год. біля пам’ятного знаку розпочалася панахида, яку провадили 4 священики Української православної церкви Київського Патріархату з сіл Дорошівці, Звенячин, Кострижівка. Після поминальної служби з промовами виступили керівники громадських організацій, очільники районної та місцевої влади, дослідники Визвольного руху, представники з Вижниччини та м. Заліщики. Вірші про героїв УПА декламували юнаки та дівчата зі Звенячинської СШ.

Урочистості з вшанування пам’яті Григорія Гайдея-“Лева” завершилися піснею українських січових стрільців “Ой у лузі червона калина” у виконанні церковного хору с. Звенячин.

Дмитро ПРОДАНИК, представник Історичного клубу “Холодний Яр” на Буковині

Published on 17 October 2013