Каґебісти не здатні були зупинити масовий національно-демократичний рух в Україні — В’ятрович

Чутки, що радянська спецслужба і досі чимось керує — міф, розповів дослідник на презентації у Дніпропетровську розсекреченої історії України ХХ століття — «Історії з грифом "Секретно"».

Каґебісти не здатні були зупинити масовий національно-демократичний рух, що наростав в Україні незадовго до розпаду СРСР, — розповів у Дніпропетровську колишній директор Архіву СБУ, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху, історик Володимир В’ятрович, презентуючи у рамках проекту «Зустрічі в Січеславі» нову книгу «Історія з грифом "Секретно". Українське XX століття».

Книга Володимира В’ятровича ґрунтується на матеріалах, що не були донедавна доступні широкому загалові, і розповідає про «радянський період» історії України — з 1918 по 1991 рік.

«Документи свідчать, що КҐБ розкладався разом із радянською владою, і чутки про те, що КҐБ і зараз існує та керує якимись державами, є тільки міфами. Каґебісти абсолютно не контролювали ситуації: вони не здатні були зупинити масового національно-демократичного руху, що наростав і в Україні, і в інших республіках. І не здатні були зупинити розвал Радянського Союзу», — заявив В’ятрович.

За його словами, книга побудована на документах КҐБ, з якими він мав можливість працювати на посаді директора Архіву Служби безпеки України.

«Моїм завданням було показати минуле століття через історії різних людей, осіб, які були героями чи зрадниками. Через біографію окремих людей я намагався представити цей драматичний і героїчний для України період. Дуже багато сюжетів у цій книзі розповідають маловідомі або взагалі невідомі широкій громадськості факти», — сказав автор.

В’ятрович розповів, що окремі сюжети присвячені Федорові Вовку та Василеві Куку, представникам оунівського підпілля на Дніпропетровщині. «Я переконаний, що в такому науково-популярному форматі можна донести дуже багато цікавих моментів із історії України», — додав дослідник.

Книга «Історія з грифом "Секретно". Українське XX століття» видана в рамка проекту «Наш формат історії», який втілюється Центром досліджень визвольного руху, мистецькою агенцією «Наш формат» та видавництвом «Часопис». 

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 8 October 2013