Нове про засновника ОУН

Науково-популярну історію життя та діяльності одного із визначних діячів Українського визвольного руху, учасника Української революції (1917‑1921), творця та командира однієї з найбоєздатніших військових формувань армії УНР ‑ формації Січових стрільців у Києві та засновника Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця презентували Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» та Центр досліджень визвольного руху 14 вересня під час 20-го Форуму видавців у Львові.

Книжка «Сила волі. Євген Коновалець» авторства історика, старшого наукового співробітника Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ігоря Дерев’яного стала вагомим внеском в справу поширення історичних знань серед широких кіл читачів найцікавішим та доступним методом. Книжка має особливу багаторівневу структуру та містить окрім основного тексту, цитати з документів, світлини та історичні цікавинки – маловідомі факти з життя Є. Коновальця.

«У цьому виданні я намагався показати не лише основні етапи та періоди діяльності Євгена Коновальця – про це багато написано. Більш того ми звикли бачити Коновальця як символ визвольної боротьби і за цим ризикуємо не помітити постаті приватної людини, з її мотиваціями, думками, переживаннями та прагненнями. Без цього історія стає сухою, нецікавою та незрозумілою. Отже ця книжка увібрала в себе, окрім найновіших концепцій діяльності цієї постаті чи нових та маловідомих документів, ще й сторону приватності Євгена Коновальця: його перемоги та поразки, помилки та подолання їх наслідків. Тому я не уникав гострих моментів в історії, котрі зазвичай здебільшого не згадують. А пояснював закономірності їх появи, протікання та вирішення. Зі сторінок книжки Коновалець постає як людина, що торує свій окремий життєвий шлях, шлях до самовдосконалення та самовизначення», ‑ каже автор Ігор Дерев’яний про свою працю.

Презентація видання стала цікавою тим, що автор представив деякі особливості формування характеру Провідника ОУН та історичні події, під час котрих ці риси проявлялися, і як вони впливали на історію визвольного руху. Історик відзначив головні переломні моменти в житті та діяльності Є. Коновальця. Наголошуючи на історичній закономірності боротьби поневолених народів проти тиранії в ім’я свободи, автор порівняв постать Полковника із постаттю Джеймса Стефенса – борця за незалежність Ірландії та творця політичного руху «Шин фейн».

Президент Благодійного фонду «Літопис УПА», кандидат історичних наук Микола Посівнич привітав вихід нового ілюстрованого видання та відзначив складність роботи над науково-популярними біографіями провідників Українського визвольного руху. Історик наголосив на ролі та значенні постаті Євгена Коновальця в історії Українського визвольного руху та порівняв його із політичним діячем Іспанії Хосе Антоніо Прімо де Рівера – «Великим відсутнім».

Генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий сказав: «У книзі І. Дерев’яного Євген Коновалець постає першочергово не як герой-борець, а як звичайна людина, яка обрала свідомо шлях боротьби за свободу. Саме таке зміщення акцентів наводить на думку, що героями не народжуються. Героями стають люди, які прожили яскраве, сповнене буремності та відчайдушності життя, у складних умовах однозначного вибору та змогли його зробити правильним. Не злукавлю, якщо скажу, що Є. Коновалець створив та оформив в організаційні рамки боротьби за створення незалежної української держави. Завдяки Є. Коновальцю ця боротьба стала стилем життя для кількох поколінь українців».

До того ж варто зазначити, що це не єдина книга, видана цьогоріч музеєм. Також вийшла друком праця Івана Геля «Виклик системі. Український визвольний рух другої половини ХХ століття», упорядником котрої та автором вступної статті є історик Національного музею-меморіалу Ірина Єзерська. Ці книжки ‑ перші видавничі ластівки музейної установи. Незабаром очікуйте їх у книгарнях міст України.

Прес-служба ЦДВР

Published on 19 September 2013