Апогей абсурду

Український історик Володимир В'ятрович прокоментував заяву, яку підписали 148 народних депутатів і відправили до польського Сейму з проханням визнати Волинську трагедію геноцидом поляків з боку українців.

"Такі заяви необґрунтовані ні з польської, ні з української сторони. Справа в тому, що резолюція 1948 року достатньо чітко визначає, що таке є геноцид. Ті події, які сталися між поляками і українцями в роки Другої світової війни явно не підпадають під це визначення, адже мова йде про взаємні акції знищення, мова йде про те, що і українців, і поляків визначали жертвами і тими, хто завдавали втрат представникам іншої національності. Я вважаю, що в першу чергу слід говорити про війну між українцями і поляками, яка призвела до великих втрат.

Я ще до певної міри можу спробувати зрозуміти мотивацію польських політиків, які політичними заявами про те, що це геноцид, хочуть привернути увагу до пам'яті жертв виключно з польського боку. Таким чином, можливо, десь проявляється специфічно їх патріотизм. Натомість, те що робиться депутатами українського парламенту, тими, які називаються народними представниками від України, свідчить, що ці люди абсолютно не знають української історії і не хочуть її знати. Більше того, вони готові підтримувати будь-які антиукраїнські заяви", - стверджує науковець.

"До речі, в світовій історії немає аналогів, щоби геноцид здійснювала не держава. Через те звинувачення, які звучать з польського боку, є теж абсолютно нелогічними. А що до того, щоби парламентарі власної держави приймали заяви щодо геноциду, який вчинили представники їхнього народу – це є абсурд, якого поки що світова історія не знала", – говорить В'ятрович.

На думку екс-голови архіву СБУ, в таких питаннях перше слово мають мати історики.

"Історики ще не закінчили свої дискусії довкола цих питань, і дуже неправильним є, коли політики беруться за оцінку тих питань, які ще не достатньо обговорені спеціалістами. Це, власне, призводить до якихось таких перекручень і абсолютно поспішних оцінок. Хоча, мені здається, що польські політики правого табору, які є, власне, ініціаторами визнання цих акцій геноцидом, будуть дуже здивовані такими союзниками, які підтримали їхню ініціативу в Україні, адже це представники Партії регіонів і представники компартії, тобто ті, які, власне, намагаються в Україні повернути радянське бачення історії, яке є абсолютно неприйнятним для тих же національних польських правих політиків", - підсумовує дослідник.

Звернення до Сейму Польщі щодо визнання Волинської трагедії геноцидом поляків підписали 119 народних депутатів України від фракції Партії регіонів, 23 обранці від КПУ та шестеро позафракційних, йдеться у повідомлені ZN.UA.

УНН

Published on 8 July 2013