«Шляхом Героїв» Посвячення пам’ятників українським героям та відновленого пам’ятника Акту 30-го червня на Оселі СУМ «Бескид»


У неділю, 30-го червня, у сам день 72-ї річниці проголошення Акту 30-го червня 1941 р., на оселі Спілки Української Молоді «Бескид» в Барабу, Вісконсин, відбулася імпреза «Шляхом Героїв» – посвячення споруджених пам’ятників українським героям та відновленого пам’ятника Акту 30-го червня.

Після трьох днів неперервного дощу, в цей день засвітило сонце зі самого ранку. З приїздом автобуса з Чикаго присутні зібралися біля кухні та перейшли святковою ходою до каплиці Святої Покрови на Святу Літургію. Провадили члени Спілки Української Молоді в одностроях з прапорами. Святу Літургію відправили – отець Олег Кривокульський (парох параф. св. Володимира і Ольги), отець Богдан Налисник (ректор катедри св. о. Миколая) та отець Микола Бурядник (настоятель парафії св. Йосифа Обручника). Дякувала подруга Христя Косач з парафії св. Володимира і Ольги, а до співу приєднувалися присутні. Проміння сонця де-не-де пробивалося крізь дерева, а легенький вітер колихав гілля. Відчувалось особливе наповнення урочистістю та радістю.

Після відправи святкова громада перейшла до СУМівської емблеми, де побіч двох боків водоспаду встановлено на підвищеннях погруддя українських героїв – Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Романа Шухевича та Степана Бандери. Юнацтво СУМу провело програму, в якій коротко розповіли про кожного героя, а відтак поклали вінок кожному з героїв. Отці провели відправу посвячення, опісля чого присутні звернули увагу на балкон будинку де є кухня і зал. Юнацтво показало коротку інсценізацію проголошення Акту 30-го червня 1941 р.

Відтак, присутні перейшли на площу, де відновлено пам’ятник Акту 30-го червня. Отці відправили посвячення. Члени гурту «Українська Військова Реконструкція», одягнені у воєнні строї, віддали честь пострілами. Завершено посвячення виконанням національного гімну. Від цієї «апельної площі», з якої відкривається чудовий краєвид, який нагадує Україну, лунав відгомін любові до своєї рідної Батьківщини та слова пошани українським героям. (Відновленням пам’ятника Акту 30-го Червня завдячуємо пожертві д-ра Мирона Боднара з родиною в пам’ять батька – основоположника та першого голови Осередку – св. п. Льва Боднара).

Після короткої перерви програма дня продовжувалася під час святкового обіду під великим шатром на головній площі оселі. Ведуча програми, подруга Іванка Браєн, попросила о. Олега провести молитву та поблагословити їжу. Під час обіду висвітлено трейлер фільму про СУМ в Америці. (Восени цього року осередок СУМу ім. Миколи Павлушкова організує повний показ фільму, після чого можна буде придбати копію фільму). Слово привітання виголосив голова осередку СУМ ім. М. Павлушкова, друг Павло Бандрівський. У слові заявив, що ці пам’ятники будуть джерелом натхнення для сучасного та майбутніх поколінь. Вони нагадуватимуть усім, щоб за дороговказом багатьох українських героїв ставати на захист незалежності України.

Співведучий – друг Василь Ільчишин – далі провадив програмою. З привітами виступили: Генеральний Консул України в Чикаго – Андрій Праведник, кожен з отців, голова Крайової Управи СУМ – Андрій Бігун, голова Головної Управи ОЖ ОЧСУ – Христя Верещак, представник Головної Управи ООЧСУ та голова Іллінойського відділу УККА – д-р Олесь Стрільчук, представник відділу ОЖ ОЧСУ ім. Алли Горської – Вікторія Кавка, голова відділу ОЖ ОЧСУ ім. Катерини Зарицької – Надя Ільків, голова 8-го відділу ООЧСУ та представник Каси «Самопоміч» – Іван Павлик, голова Дирекції Фундації «Спадщина» Банку «Певність» та член дирекції Банку МB Financial – д-р Юліян Куляс, голова Фонду ім. Симона Петлюри – Микола Кочерга. Усі наголосили на важливості спорудження пам’ятників українським героям та склали подяку за благородну працю виховання, яку веде Спілка Української Молоді. Представники ОЖ ОЧСУ, ООЧСУ, «Самопоміч», «Спадщина» та MB Financial, а також отець Бурядник з парафії св. Йосифа Обручника склали щедрі датки на подальший розвиток оселі. Святковий обід завершено виконанням українського гімну.

Гості розійшлися з веселим настроєм. Деякі, які вже довший час не відвідували оселю, проходили стежками оселі, щоб оглянути зміни. Інші оглядали пам’ятну виставку Визвольного Руху – виставку медалей, стяжок, марок та нагород за заслуги у Визвольних Змаганням, як також стяжок з імпрез Визвольного Фронту (тепер – Державницького Фронту). Усі експонати – з колекції пана Івана Максимчука.

Імпрезу організував Комітет під співголовуванням подруг Іванки Браєн та Андреї Крутяк. Задля успішного проведення імпрези до комітету долучилися Заряд Оселі під головуванням друга Михайла Тхорика, а також багато членів і прихильників СУМу.

Христя Верещак, Чикаго

Published on 8 July 2013