Львів вшанував державотворців

Неділя 30 червня виявилась надзвичай насиченою урочистостями навіть для звичного до таких заходів Львова.

Вже зранку о 10-00 на Меморіалі жертв комуністичних репресій 1941 року Янівського кладовища відбулася панахида, зініційована Лігою українських жінок. У цей же час у палаці мистецтв розпочала роботу Науково-теоретична конференція „Роль і місце націоналізму у сучасному політичному просторі України”, яка зібрала поважну плеяду науковців і політиків з усієї держави.

О 12 годині в Білогорщі на площі біля пам’ятника Головного командира УПА генерал-хорунжого Романа Шухевича - Тараса Чупринки відбулося урочисте віче та концерт з нагоди роковин проголошення Акту відновлення української державності, дня народження Романа Шухевича та дня створення Української національної асамблеї. На урочистостях виступив син легендарного головнокомандувача Армії нескорених, голова УНА, Герой України Юрій Шухевич.

О 14 годині біля Монументу пам’яті жертв комуністичних репресій на вул. Степана Бандери розпочалося віче пам’яті в’язнів, закатованих чекістами у львівських тюрмах в червні 1941 року, організоване Спілкою політичних в’язнів України.

Кульмінацією урочистостей стали урочисте віче та концерт на Площі Ринок о 15 годині. Тут перед львів’янами та гостями міста виступили голова обласного Центру національного відродження Микола Пшевлоцький, голова Всеукраїнського братства ОУН-УПА Богдан Борович, голова Конгресу українських націоналістів Степан Брацюнь, голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих Петро Франко, голова крайового братства ОУН-УПА Олесь Гуменюк, заступник голови УРП Ростислав Новоженець, професор з Умані Ярослав Балановський.

Промовці підкреслювали історичне значення Акту відновлення української державності 30 червня 1941 року, висловлювали слова шани і вдячності його творцям та всім, хто боровся і віддавав свої життя за волю і незалежність України, говорили про необхідність єдності національних політичних та громадських сил у сучасній Україні. Концертну частину програми виконав хор “Повстанець” Львівського крайового братства ОУН-УПА. Присутні також мали можливість оглянути виставку Центру досліджень визвольного руху, присвячену провідникам національно-визвольної боротьби українців у ХХ столітті, яку перед стінами ратуші розгорнули активісти Зарваницької громадської ініціативи.

Урочистості 30 червня завершилися о 20 годині концертом патріотичної пісні за участі зірок української сцени біля пам’ятника Тараса Шевченка.

Кількість та масштаб урочистих заходів стали найкращою відповіддю львівської громадськості на запитання, яке прозвучала минулого четверга у одній із телепередач телеканалу ЗІК: “Чи варто відзначати 30 червня та вшановувати його героїв і творців?”

Юля Недзельська

Published on 1 July 2013