На Київщині відновлено поховання воїнів Армії УНР

16 червня у місті Боярка відбулось урочисте освячення комплексу поховань воїнів Армії Української Народної Республіки.

У 1918-1919 роках волосне містечко Будаївка (тепер у складі Боярки) стало місцем погребіння шести вояків Армії УНР, які загинули в боротьбі за незалежну Україну. Могили воїнів проіснували недовго. Вже у 1924 році більшовики розпочали нищення цвинтаря: пам’ятники руйнували та скидали до великих ям, могили рівняли із землею. Разом із цивільними похованнями були ліквідовані і вояцькі.

У 2009 році боярський краєзнавець Сергій Лисенко віднайшов архівні документи про могили українських воїнів. З 2009 по 2011 рік дослідники проводили архівну роботу: було встановлено імена всіх шести бійців, їх військові ранги, дати народження і смерті, приблизні місця поховань. Згодом Виконком Боярської міськради дав дозвіл на відновлення знищених комуністами могил.

Майже два роки Благодійний фонд «Героїка» шукав добродіїв для реалізації проекту. 4 червня 2013 року на старому боярському кладовищі розпочалась робота з відновлення зруйнованих та впорядкування вцілілих могил. Активісти працювали 12 днів. Невеличку ділянку цвинтаря обнесли металевою огорожею, за якою було встановлено шість петлюрівських хрестів та кілька відреставрованих цивільних пам’ятників. Загалом у роботі над проектом взяли участь понад 100 жертводавців та волонтерів.

16 червня 2013 духовенство УПЦ КП, УАПЦ та УГКЦ освятило відновлений цвинтар. Під час урочистостей почесну варту несли ліцеїсти-богунівці та клуб військово-історичної реконструкції «Чота пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії Армії УНР». Над могилами полеглих тричі пролунала сальва з рушниць. В пам’ять про військові подвиги українців співали Тарас Компаніченко та гурт «Рутенія». Кілька сотень городян прийшли вшанувати воїнів та цивільних будаївців, які спочивають на старому кладовищі. Над могилами героїв, на високій щоглі, було піднято державний прапор.

За даними «Героїки» на території України лишається близько 2000 могил козаків та старшин Армії УНР, які ще можна віднайти та відновити.

Published on 18 June 2013