Сьогодні джура, завтра козак…

Процес становлення Української держави у ХХІ столітті свідчить, що кампанії, акції, рухи від «Україна без Кучми» до «Вставай, Україно» відбуватимуться ще не один раз. Що має живити лави небайдужих українців? Звідки мають прийти нові сили, які шальки терезів історії України однозначно схилять на сторону незалежної і могутньої України? Де готуються і скільки їх буде?

В певний спосіб відповідь на ці питання прагнуть дати ті, хто не живе від виборів до виборів, або «від сесії до сесії…», а чітко пов’язує велич і силу майбутньої української держави з якістю наступних поколінь українців. Одними з таких є організатори та активісти всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура», які вже протягом декількох років присвятили себе справі національно-патріотичного виховання учнівської молоді на українських цінностях та козацьких традиціях.

16 травня вони провели чергове засідання Головного штабу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), у роботі якого взяли участь представники установ освіти та громадських організацій, зокрема Ради козацьких отаманів України, СУМу в Україні, НСОУ Пласт, МНК, ГО «Центр Національного Відродження м. Києва», Ресурсного центру патріотичного виховання «Звитяга». Це була перша зустріч організаторів з таким широким представництвом у 2013 році.

Учасники засідання підвели підсумки роботи у 2012-2013 навчальному році, головною ознакою якого було проведення циклу вишкільних семінарів для виховників гри «Джури», організованих у співпраці з Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді та Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України. Було відзначено, що чотири семінари, передбачені організаторами в рамках виконання грантового проекту, наданого Благодійним Фондом Богдана Гаврилишина і підтриманого фінансово Міжнародною благодійною установою «Центр Національного Відродження», не тільки підготували біля 150 виховників гри, але спричинилися до проведення додатково ще п’яти позапланових семінарів у Миколаєві, Хмельницькому, Львові, Івано-Франківську, Ворзелі, ініційованих козацькими, громадськими організаціями та установами системи освіти на місцях.

Особливу увагу викликало повідомлення представників Київського громадського міського штабу гри «Джура», які розповіли про те, з яким трудом їм доводиться долати бюрократичні перешкоди, поширюючи інформацію про гру «Джура» в місті Києві. Формально начебто все є: і міський штаб, і де-не-де районні, і циркуляри, що зобов’язують зробити, виконати, доповісти про виконання Наказу МОН № 687 від 13.06.2013р. «Про затвердження Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»). Та це так би мовити про людське око, аби показати свою «полігамність і всеядність». А насправді відповідь чиновників зводиться до одного: «Досталі своєй «Джурой», нам і «Зарніци» достаточно». Доповідачами було відзначено, що головний принцип впровадження та поширення гри - добровільність її учасників - не є на заваді такої доброї української справи, як організація дозвілля учнів через їх залучення до гри. Головною перешкодою на шляху до учнів, педагогів, батьків учнів стала відсутність інформації в школах про гру, її організаторів. Не дивлячись на те, що Головним штабом було надано міському штабу до півтисячі інформаційних плакатів про гру «Джура», виявилось, що в жодній з перевірених шкіл плакатів не було вивішено. Інакше як саботажем таку діяльність районних органів освіти м. Києва не назвеш.

Тим не менш, це не завадило учасникам засідання обговорити та прийняти відповідні рішення щодо проведення 22 травня в Києві, в Національному університеті «Києво-Могилянська Академія», Всеукраїнського методичного семінару з організації та проведення гри «Джура». На семінар запрошуються відповідальні за патріотично-виховну роботу, за організацію гри «Джура», викладачі установ післядипломної освіти, а також представники Центру Національного Відродження і Головного штабу гри в областях України. Було прийнято рішення з метою сприяння організації та проведенню районних етапів гри «Джура» в Києві запросити керівників районних штабів міста Києва або їх відповідальних представників.

Згідно плану заходів Головного штабу на 2013 рік головним завданням є підготовити і провести у цьому році Всеукраїнський збір активістів «Джура 2013: Волинська Січ» на високому якісному рівні. На щастя чиновники в Україні бувають різні. І на тлі бойкоту українофобами в Києві влада міста Дубно на чолі з міським головою Василем Антонюком одразу підтримала організаторів збору, оперативно створила міський штаб і приступила до підготовки заходу.

Свою готовність повністю сприяти заходу у Дубно висловив і голова Рівненської ОДА Василь Берташ. За його дорученням відбулася робоча нарада організаторів збору із заступником голови ОДА Олексієм Губановим. У підсумку обговорень в Рівненській ОДА, рішень міського штабу м.Дубно Головним штабом гри були підготовлені і скеровані у відповідні інстанції листи з пропозиціями щодо збору активістів «Джура 2013: Волинська Січ». Було прийнято рішення провести чергове засідання міського штабу м. Дубно 29 травня, на якому проаналізувати стан роботи з організації заходу та рівень виконання поставлених завдань.

У зв’язку з тим, що на фінансову підтримку державою годі сподіватись, а прийняття, харчування та забезпечення змістовної вишкільної і культурної програми потребують значних коштів, організатори звернулись з проханням про сприяння і підтримку до народних депутатів України, відомих громадських діячів, до благодійних фондів та громадських організацій. Для забезпечення щоденної виховної роботи з учасниками таборування та забезпечення функціонування табору Головний штаб запропонував молодіжним патріотичним і козацьким організаціям долучитись до організації та проведенні збору і надати своїх волонтерів.

Вже на цьому засіданні було поінформовано, що крім традиційної участі членів СУМу, Пасту, МНК свій намір надати волонтерів висловили дитяча організація «Січ» і ГО «Національний альянс», що схвально було прийнято учасниками наради. Щодо допомоги народних депутатів, то за підсумками проведеної перед Великодніми святами презентації гри «Джура» ентузіазму великого не очікується. Тим не менш, не виключено, що хто-небудь із 197 народних обранців, яким особисто було скеровано листи про фінансову підтримку, знайде можливість її надати. Про це свідчить те, що помічники декого з них вийшли на контакт з Головним штабом і просили уточнити, яку саме і на що допомогу потрібно.

Із вдячністю за те, що окремі депутати не залишились байдужими, але розуміючи, що головною проблемою в організаторів є відсутність фінансового забезпечення, учасники засідання обговорили і висловили низку пропозицій щодо можливих варіантів вирішення фінансової проблеми. На цьому тлі високу оцінку отримало повідомлення про надання коштів та можливість надання іншої допомоги від Фонду Сергія Бондарчука і Олега Канівця, який очолює Благодійний Фонд «Добре серце». Також поінформовано, що відповідальні за матеріальне та фінансове забезпечення збору звернулися за підтримкою до Фонду Богдана Гаврилишина і Спілки об’єднань громадян «Демократична Київщина», яку очолює Ігор Найда. Маючи добру попередню практику співпраці, треба сподіватись, що і цього разу вони знайдуть можливість надати фінансову підтримку збору.

Також учасників зустрічі було повідомлено про готовність екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка сприяти роботі активістів гри «Джура». За його рекомендацією відбулась розмова з екс–командуючим ВМС України Ігорем Тенюхом, який не тільки підтримав організаторів збору, а запросив переможців збору на літо до військово-морського ліцею в Севастополі з метою встановити контакти з учнями ліцею та налагодити співпрацю у напрямку військово-патріотичного виховання на козацьких традиціях.

У підсумку роботи було прийнято рішення провести 6 червня ц.р. чергове засідання Головного штабу гри «Джура» із запрошенням відомих, знакових постатей, що вже надали допомогу або висловили готовність сприяти впровадженню гри «Джура» і проведенню збору «Джура 2013: Волинська Січ». На той час буде вже відомо, хто з народних депутатів, благодійників і як саме допоміг організаторам. На основі цієї інформації буде визначено реальне забезпечення таборування у Дубно, під яке відбудеться корегування програми збору. Про стан готовності і План проведення заходу «Джура-2013: Волинська Січ» учасниками засідання буде доведено до громадськості.

В цілому організатори наголошують, що свою діяльність вони не припинять ні за яких обставин: чи вороги скаженітимуть, чи свої не розумітимуть. Бо впевнені, що кожна українська дитина, розпочавши свій вишкіл з патріотичної гри «Джура» набуває українського світогляду і сильних вольових якостей, буде готова йти шляхом: Сьогодні джура, завтра козак, а там, дивись, і повстанець…

Прес- служба Головного штабу гри «Джура»

Published on 17 May 2013