До ювілею Миколи Міхновського

31 березня виповнилося 140 років з дня народження ідеолога українського націоналізму Миколи Міхновського. Представники громадського об’єднання «Українська Патріотична Альтернатива», до складу якої входять понад десяток національно-патріотичних партій та громадських організацій, провели пошанувальні заходи біля пам’ятника Міхновському, що знаходиться на центральній алеї Байкового кладовища та поклали квіти на могилу видатного українця. Виступаючі, серед яких лідер КУН Степан Брацюнь, журналісти Олег Гаврильченко та Олександр Сопронюк, представники громадських організацій, відзначили історичну роль Міхновського в українському державотворенні та розвитку націєтворчої ідеології 20-го століття.

Після завершення заходу відбувся урочистий вечір «Ідеї Миколи Міхновського й сучасність», присвячений 140-річчю М. Міхновського, в якому взяли участь відомі науковці та дослідники творчої спадщини будителя свідомості українства в 20-му столітті та його трагічного життєвого шляху. Зокрема ведучий вечора народний депутат трьох скликань Юрій Гнаткевич зауважив в своєму виступі, що як показує практика останніх 20 років: чим більше стверджується українська держава, тим більше загострюється національне питання.

Секретар Наукового товариства ім. Миколи Міхновського професор Юрій Манько звернув увагу присутніх на трагічну долю тих національних подвижників 20 століття, хто піднімав українську націю з колін, а також окреслив необхідність праці по вихованню національної свідомості у сучасного покоління українців, особливо на сході й півдні нашої країни.

Професор Василь Яременко, один з ініціаторів встановлення пам’ятника Міхновському на Байковому кладовищі та перевидання творів Міхновського, Липи, Донцова акцентував увагу присутніх на нашому незнанні творчості як вищеозначених світочів національної думки, так і геніїв національної літератури: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки… «Бо якби ми знали те, чого не знаємо, то мали б те, чого не маємо!»

До речі, Василь Васильович готує до друку дуже актуальну як для сьогоднішнього становища українців в Україні книгу – «Затемнення нації».

Головний редактор Олег Гаврильченко відновленої через 100-річчя після її виходу в 1905 році за сприяння Миколи Міхновського газети «Хлібороб» розповів про пошуки та віднайдення місця поховання Міхновського на Байковому кладовищі та історичну роль автора знаменитої «Самостійної України» у появі на європейській політичній арені Української Народної Республіки та формування її військових сил.

У виступах представників громадського об’єднання «Українська Патріотична Альтернатива» Віктора Горбача, Юрія Мусійчука та редактора газети «Слово» Олександра Сопронюка йшлося про завдання, які стоять перед всіма патріотичними силами у відновленні прав українців у своїй державі, про які заповідав нам у «Самостійній Україні» Міхновський. За пропозицією Георгія Лук’янчука, підтриманої одноголосно всіма присутніми, відновлюється активна праця Наукового товариства ім. Миколи Міхновського з популяризації ідей ідеолога українського націоналізму в українському суспільстві. Почесним головою обрано професора Ю.П. Манька.

Заходи з відзначення ювілею Великого Українця пройшли в різних куточках України, зокрема в Харкові, Тернополі, Одесі, Полтаві, Рівному, Прилуках, а 5 квітня о 10-30 у рідному селі Міхновського Турівці Згурівського району Київської області відбудеться відкриття пам’ятника Миколі Івановичу Міхновському.

Георгій ЛУКЯНЧУК

Published on 1 April 2013