ОУН-УПА – герої, а Вітренко не тягне навіть на «помийку історії»

У справі про визнання ОУН-УПА поставлено крапку. 5 лютого 2013 року Вищий адміністративний суд визнав законним Указ колишнього президента Віктора Ющенка про визнання воїнів Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії учасниками боротьби за незалежність України. Рішення суду є остаточним і оскарженню не підлягає!

Справа тривала майже три роки, тому після того, як суддівська колегія все таки почала розглядати позов Вітренко в порядку письмового провадження, учасники процесу почали готуватися до тривалої боротьби. Як пише видання «Україна молода», перед цим учасники слухань мусили вислуховувати семигодинні спічі Вітренко про «бандерівські звєрствованія» і «генія людства Лєніна», на засіданнях виступали навіть московські історики, а суд розмірковував над можливістю залучити до справи відеоматеріали — фільми про упівців та боротьбу з ними. Втім, прогресивній соціалістці це не допомогло, а рішення ухвалили швидко.

З приводу вердикту суду відомий український історик, Голова Вченої ради Центру дослідження визвольного руху Володимир В’ятрович сказав, що «це рішення – одне з тих небагатьох, коли українські суди нарешті згадують, що повинні керуватися законодавством та інтересами держави. Я можу тільки привітати, що прийнято правосудне рішення, а спроби політичних провокацій, що їх намагалися запустити маргінальні політики на кшталт Наталі Вітренко, врешті припинені».

Зрозуміло, що рішення суду для Вітренко стало політичним вироком. Лідер ПСПУ перед цим зазнала краху як претендент на місце головного проросійського політика, тепер з її рук вибито останню надію – вона стала безумовним лузером і в боротьбі з бандерівцями. ОУН і УПА були і залишаються героям для українців, а Наталія Михайлівна скоро опиниться навіть не на смітнику історії, вона просто піде в навічне забуття.

Рішення суду дає нам ще дві підстави для оптимізму: по-перше, цей прецедент показав іншим українофобам, тому ж таки Колєсніченку, що навіть за теперішньої влади боротьба з українською історією не завжди увінчається успіхом. По-друге, воно, рішення, дає підстави продовжувати боротьбу за поновлення Романа Шухевича та Степана Бандери в статусі Героїв України. До того ж і опонент у справі Шухевича та Бандери менш маститий, ніж навіть Вітренко.

Сергій Пархоменко, УІС

Published on 8 February 2013