«Стеком і шаблею» - на Шевченківську премію!

7 лютого в київському Будинку кіно відбувся показ документального фільму про українського повстанського ватажка та скульптора Михайла Гаврилка «Стеком і шаблею», знятого за книгою українського історика, письменника Романа Коваля.

Організаторами заходу виступили історичний клуб «Холодний Яр», Мистецьке обєднання «Остання барикада» та Всеукраїнський комітет захисту української мови.

Після виступу кобзаря Тараса Силенка, слово взяв ведучий вечора, громадсько-політичний діяч, голова Мистецького обєднання «Остання барикада» Олесь Доній. Він подякував присутнім за те, що вони прийшли на захід і наголосив, що як би нинішня влада не намагалася переписати історію, але завдяки таким людям, як Роман Коваль наш народ, особливо молодь, буде пам’ятати про наше героїчне минуле.

«Ніякому Табачнику, який, до речі, хотів себе включити до серії «Великі українці» не вдасться переписати і відібрати нашу історію», - підсумував Доній.

Роман Коваль у своєму виступі зазначив, що до появи його книги мало людей знало про Гаврилка, хоча його скульптури багато хто бачив, а на Галичині чимало мешканців мають медальйони його роботи із зображенням Тараса Шевченка.

«Ми створювали цей фільм, аби в памяті нинішнього покоління Михайло Гаврилко залишився таким, яким його знали сучасники, що називали його Князем Січових стрільців», - наголосив історик.

Далі, після коротко виступу молодого донецького поета Олександра Данченка, присутні переглянули сам фільм, який складався з 2-х частин. Перша розповідала про творчій шлях Гаврилка, другий був присвячений військовому аспекту його діяльності.

Під час зйомок фільму, сценаристами якого виступили сам Роман Коваль, Василь Портяк та Валерій Тетерятник, використовувалися унікальні архівні документи, невідомі загалові, коментарі експертів, знімальному колективу вдалося також поспілкуватися з нащадками знаменитого митця і вояка.

Особливу увагу було приділено творчій спадщині Гаврилка, в якій центровим мотивом є його Шевченкіана – митець створив понад 300 барельєфів, медальйонів, скульптурних композицій з Кобзарем. Подавався він зі своїм проектом і на конкурс на встановлення пам’ятника Шевченку в Києві. На жаль, перемогти не судилося, хоча він залишив чималу спадщину для тих скульпторів, які потім працювали над образом Тараса.

Після показу фільму до глядачів звернулися один з творців стрічки Василь Портяк та режисер Володимир Бондаренко, а насамкінець Олесь Доній закликав всіх, кому сподобався фільм, писати листи до конкурсного комітету Шевченківської премії з проханням присудити цю нагороду Романові Ковалеві.

Сергій Багряний, УІС

Published on 8 February 2013