Феномен націоналізму

24 листопада у Рожнятові відбулася Всеукраїнська конференція на тему: «Націоналізм як феномен української історії 1920-1950-х рр.: ідеологія, політика, збройні формування». На конференції були присутні директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, наукові співробітники Центру досліджень визвольного руху – Сергій Погорельчук та Олеся Ісаюк, а також науковий співробітник Національного музею - меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ігор Дерев’яний.

Р. Забілий виступив з доповіддю на пленарному засіданні, у якій розкрив характер і суть партизанської війни як явища, а також проаналізував різницю між поняттями «повстанець» і «партизан».

У доповіді І. Дерев’яного йшлося про життєвий шлях Григорія Голяша – видатного учасника українського визвольного руху, підпільника з багатолітнім стажем, який продовжував боротьбу до 1950 року.

Темою доповіді Сергія Погорельчука були архівні збірки Центру досліджень визвольного руху. Доповідач проаналізував архів Центру у першу чергу як збірку джерел для вивчення українського визвольного руху, при чому особливо детально висвітлив хід робіт над систематизацією архіву та розповів присутнім про документи, які зберігаються в архіві.

Олеся Ісаюк виступила з доповіддю про «Тюрму на Лонцького» у період нацистської окупації територій Західної України, тобто 1941 – 1944 рр. Основою доповіді стали спогади членів націоналістичного підпілля, які у вказаний період перебували в ув’язненні «на Лонцького».

Крім згаданих, під час роботи конференції було розглянуто проблеми ідеологічної орієнтації та еволюції ОУН, перебігу збройної боротьби УПА проти нацистського та комуністичного окупаційних режимів, зокрема, діяльності Служби Безпеки у Івано-Франківській області.

На конференції також виступили ряд інших дослідників теми, зокрема, Олег Баган, Олександр Ситник, Василь Ільницький, Михайло Сеньків, Степан Лесів та інші.

Прес-центр ЦДВР

Published on 7 December 2012