Заява Української Всесвітньої Координаційної Ради щодо виборів до Верховної Ради України

На основі аналізу ходу виборчої кампанії, процесів голосування та підрахунку голосів виборців – Українська Всесвітня Координаційна Рада заявляє наступне:

– Закон «Про вибори народних депутатів України» зразка 2012 р. не відповідав стандартам демократії і передбачав правову дискримінацію майже 500 тис. громадян України, що, згідно Реєстру виборців перебували в день голосування за межами держави і були позбавлені права вибору депутата-мажоритарника.

Внаслідок обмеженої кількості дільниць на Закордонному виборчому окрузі, віддаленості їх від місця проживання та праці, більшість українців була позбавлена реальної можливості проголосувати, в результаті трохи більше 20 тис. осіб взяли участь у голосуванні на закордонному виборчому окрузі, що становить менше 5% від зареєстрованих виборців закордоном.

Слід відзначити, що виборча кампанія відбувалась в умовах використання так званого адмінресурсу, відвертого підкупу виборців, тиску на них представниками влади, шантажу та політичної корупції з боку провладних кандидатів.

Незважаючи на вказані негативні обставини більшість українських виборців за результатами голосування по пропорційній системі віддали свої голоси опозиційним силам. Подібним чином поступили і закордонні українці, понад 67% голосів яких було віддано за ці партії.

Сотні представників української діаспори відстежували хід виборів, як міжнародні спостерігачі. УВКР висловлює їм глибоку вдячність за цю нелегку працю та об’єктивність в оцінках ходу та наслідків виборів.

Натомість, процес підрахунку голосів на мажоритарних виборчих округах проходив і проходить зі значними порушеннями виборчого законодавства, дії багатьох членів комісій різного рівня, представників правоохоронних органів містять ознаки кримінальних злочинів.

Основними методами фальсифікацій стало псування бюлетенів де висловлювалася підтримка опозиційним кандидатам, відміна через суди результатів голосування на цілих дільницях, наприклад в окрузі №94 судовим рішенням позбавлено права голосу понад 30 тис. виборців. В результаті вказаних та інших махінацій сфальсифіковано результати волевиявлення принаймні на 13 виборчих округах. Слід відзначити, що правопорушення проходили при повній бездіяльності органів прокуратури, і непоодинокому сприянні силових структур та місцевих адміністрацій.

Вказані обставини не дозволяють характеризувати ці вибори як цілком демократичні і такі, що відбулися у відповідності до європейських стандартів.

Українська Всесвітня Координаційна Рада закликає:

– Новообрану Верховну Раду України прийняти новий закон про вибори народних депутатів України за системою відкритих списків, у якому забезпечити права і можливості громадян України, що проживають закордоном обирати депутатів і бути обраними до Верховної Ради.

– Правоохоронні органи, суди і органи державної влади притягнути до відповідальності всіх осіб, винних у фальсифікаціях та докласти зусиль до обєктивного встановлення результатів виборів, особливо, в мажоритарних округах.

– Сподіваємося від новообраної Верховної Ради більш принципового відстоювання інтересів як українців в Україні, так і в усьому світі.

Для цього, в першу чергу, необхідно прийняти Закон про трудову міграцію, зміни до Закону про закордонних українців, утворити державний орган, що опікуватиметься проблемами закордонного українства, а також, зробити інші дієві кроки для утвердження Українського Світу.

Голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Ратушний

Published on 12 November 2012