Червоно-чорне

Святослав Липовецький порадував читачів новою книгою. Його «Бандерівські оповідки», сто коротких історій, розраховані на широке коло читачів, котрі цікавляться національно-визвольним рухом. Потреба популярного, зокрема образного, викладу історії боротьби за незалежність не викликає сумніву. Адже далеко не кожний зможе «осилити» тисячосторінкові фоліанти збірок документів чи наукових монографій, які, до того ж, виходять, як правило, мізерними накладами і вартість яких не по кишені для більшості зацікавлених. Більшою популярністю користуються, вибачте за тавтологію, саме популярні видання, доступніші для сприйняття і демократичніші за ціною. Фотоаальбом «Армія безсмертних» витримав декілька видань, як і популярне видання «Армія нескорених», та і книги Липовецького користуються стабільним попитом, як наприклад «ОУН: бандерівці». Впевнений, що і «оповідки» знайдуть вдячних читачів та глядачів. Чому глядачів? Бо книга багато ілюстрована, своєрідна фотогалерея, поетичні колонки, яскраві спогади та сильветки борців за Україну створюють непередавані словами відчуття.

Як сказано в анотації, «книга в коротких історіях знайомить читача з революційним українським рухом міжвоєнного періоду. Атентати, політичні дії, короткі життєписи провідників, сприйняття українських націоналістів опонентами та представниками інших націй – усе це та багато іншого є на сторінках «Бандерівських оповідок».

Книга складається з чотирьох розділів: «Предтечі», «Доба УВО», «Десятиліття ОУН» та «Державність, сплачена кров’ю». Тут є і тексти про лідерів ОУН Євгена Коновальця, Степана Бандеру, Дмитра Мирона, Романа Шухевича, Зенона Коссака, Михайла Колодзінського, Миколу Климишина, про революціонерів Ольгу Басараб, Біласа і Данилишина і Миколу Лемика, філософа Дмитра Донцова, про боротьбу «Карпатської Січі» і Акт 30 червня 1941 року та безліч іншого, цікавого і корисного.

«Більшість відомих та анонімних героїв, яких назвали «бандерівцями» чи «українськими буржуазними націоналістами» так і не дожили до часу проголошення Української Держави. Багатьом довелося в молодому віці заплатити свою ціну за право бути українцем, не всім вдалося реалізувати свої мрії, проте вони залишили приклад, легенду про те, як можна присвятити себе Богові та Україні.

Ця книга є лише малою згадкою про фрагменти Їх Життя та боротьби…», - наголошує у пролозі автор. Читаючи цю книгу, не дає спокою думка, пульсуюча в скронях: «А чи готові ми заплатити свою ціну за право бути українцем»?

Віктор РОГ

Published on 26 October 2012