У Львові відкрили Музей національно-визвольної боротьби

За день до свята Покрови та святкування 70-ої річниці УПА, у Львові по вул. Лисенка 23-а, відбулося урочисте відкриття та освячення першої черги експозиції Музею національно-визвольної боротьби України. В урочистості взяли участь голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, заступник голови ЛОДА Іван Груник, міський голова Андрій Садовий, ветерани УПА та дивізії «Галичина», політв’язні, громадськість області, історики, курсанти Академії сухопутних військ імені гетьмана Сагайдачного, ліцеїсти Львівського військового ліцею Героїв Крут.

Кімнати музею освятив настоятель Львівського собору святих Петра і Павла Центру військового капеланства отець Степан Сус. Від обласної влади музей отримав у подарунок погруддя головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Директор комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля» Святослав Шеремета передав музею матеріали, здобуті під час пошукових експедицій: жетони вояків дивізії «Галичина», знайдені під час розкопок в Золочівському районі, особисті речі вояків УПА, які були віднайдені поблизу с. Старого Села на Дрогобиччині, а також речі січовиків Карпатської України.

Виступаючи на зібранні, голова Львівської обласної ради Олег Панькевич привітав присутніх із 70-річчям УПА та зазначив, що цей музей є гідним подарунком громади до ювілею повстанської армії. «Наше покоління може пишатися тим, що є нащадками героїв, які вели боротьбу у 40-50 роки ХХ століття, яке продовжувало цю боротьбу – уже не збройну, а ідеологічну – у 60-ті роки. Вітаю присутніх тут ветеранів. Дякуємо Богу, що ви нині серед нас, що можемо привітати вас, спілкуватися з вами, переймати ваш досвід, ваші ідеали, вашу мужність».

В своєму зверненні Олег Панькевич вказав, що зараз на державному рівні не провадиться політика збереження національної пам’яті. «Сьогодні нищать нашу історію, вириваючи з неї найкращі, найгероїчніші сторінки, забирають українську мову. Натомість нав’язують ідеї космополітизму, пропагуючи їх через ЗМІ, які зараз перебувають в чужих, не українських руках. Проте на Львівщині ми робитимемо все для того, щоб день народження УПА завжди був всенародним святом». Серед подальших планів обласної ради це погодження з Міністерством оборони України про передачу полотна діорами "Бій під Бродами" на тимчасове зберігання у фонди Львівського історичного музею для експонування в Музеї національно-визвольної боротьби у Львові. Діорама "Бій під Бродами" ("Львівсько-Сандомирська операція") була виготовлена художньою студією ім. Грекова у 1984 році розмірами 16х6 метрів. До демонтажу Музею історії військ ПрикВО у Львові ця діорама експонувалася в розділі "Велика вітчизняна війна". З 1996 року полотно знаходиться у фондах Національного музею Збройних Сил України в місті Києві. Діораму нададуть у користування на 25 років. Музей національно-визвольної боротьби у Львові готовий виконати необхідний обсяг реставраційних робіт для її оновлення, а також має відповідне погодження управління капітального будівництва Львівської обласної ради на розміщення павільйону діорами у своєму внутрішньому подвір’ї та необхідні технічні засоби для експозиційного монтажу цього полотна.

Голова Львівського крайового братства ветеранів національно-визвольної боротьби Олесь Гуменюк розповів, як довго довелося чекати, аби музей відчинив свої двері для відвідувачів. «Дякую Господу, що дозволив мені і моїм друзям, побратимам дожити до сьогодні. Ми впевнені, що нашу дуже затяжну боротьбу продовжить молода генерація українців».

Герой України Юрій Шухевич зазначив: «Наші діти і внуки повинні знати, хто ми, звідки, за що боролися і що вибороли. Хочу схилити голову перед тими, хто віддав своє життя за Україну, за тих, які пройшли через Воркуту, Колиму».

На зібранні також виступили голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих Петро Франко, письменники і громадські діячі Роман Лубківський та Ігор Калинець, голова Громадської ради музею, професор Іван Головацький та інші.

Потім відбулася перша екскурсія залами музею, експозиція яких охоплює період визвольної боротьби за незалежність України від початку ХХ століття і до 1991 року. Спеціально до 70-річчя УПА в музеї відкрито фотовиставку.

Як розповів Володимир Бойко, завідувач Музею національно-визвольної боротьби України у Львові: «Перша черга експозиції відображає час від формування парамілітарних організацій, як “Сокіл”, “Січ”, “Пласт”, до Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року, Концептуально цю частину експозиції змінювати не будемо, лише доповнюватимемо. Ми дуже довго працювали, тому вважаємо, що художній контекст якісно напрацьований і його не доцільно міняти. Ми розраховуємо на нові надходження експонатів від ветеранів, членів їх родин, інших музеїв, як з України так і з діаспори тому залишили простір для їх розміщення. Вже зараз до нас поступило багато звернень про передачу цікавих експонатів до експозиції музею. Плануємо в подальшому зробити цю передачу в урочистій обстановці».

На моє запитання чому тільки зараз було відкрито музей Володимир Бойко сказав, що: «Причин затримки відкриття музею було багато – від браку фінансування до потреби відвойовувати приміщення. Ще донедавна у приміщеннях, прилеглих до музею, мешкали дві родини, яким необхідно було надати квартири та переселити. Непросто відбувався і відбір експонатів, чимало з них було знищено радянською владою, багато речей зберігалися у родин учасників визвольної боротьби».

У Львові серед великої кількості існуючих музеїв з’явився ще один. Таких музеїв в Україні дуже мало, які змогли поєднати мовою речей і документів сучасне і минуле. Хочеться побажати працівникам цього музею, щоб у них були постійно відкриті двері і щоб в чудових залах музею заповненими такими цікавими експонатами були завжди відвідувачі, проводились наукові конференції та за їх допомогою зникали білі плями з історії боротьби за незалежність України.

Наталія Манзуренко

Published on 22 October 2012