Книжковий форум у місті Лева

Кожної осені у Львові відбувається подія, яка добре відома всім шанувальникам сучасної української книги – це львівський книжковий форум. Цього року у рамках 19 Міжнародного форуму видавців відбулося майже 800 різноманітних акцій. До Львова з’їхалися відомі іноземні літератори з 16 країн світу: Великобританії, Австралії, Австрії, Литви, Німеччини, Польщі, Росії, США та інших країн. Патронами цьогорічного Фестивалю були Григорій Сковорода та Бруно Шульц.

Щоразу українські видавці намагаються використати форум не лише заради доброго збуту своєї друкованої продукції, але й для того, щоби вкотре заявити про проблеми видавничої справи і української книги, що нині переживає складний період.

«Кожна влада, починаючи з 1994 року, приносить лише неприємності книговиданню України, - розповів президент Асоціації українських видавців Олександр Афонін.- Ухвалюють закони, які змушують видавця жевріти. Немає жодної державної стратегії розвитку українського книговидання». Він заявив, що нині для видавничої справи в Україні є дві загрози: ініційовані мінфіном і податковою службою зміни до Податкового кодексу, так звані «Концептуальні зміни податкової системи», які позбавляють видавництва пільг з 2013 року, та новий "мовний" закон. Якщо податкові законодавчі ініціативи «пройдуть», то українські видавництва змушені будуть підняти ціни на свою продукцію приблизно вдвічі. «Це означатиме, що реалізація знову впаде. Хоча статистика і так не втішна – за 2012 рік населення зменшило споживання книг на 17 відсотків. На рік українець витрачає на книги – лише 20 гривень, фактично купує одну книгу. У Росії цей показник у десять разів більший». Новий "мовний" закон, на його думку, змусить видавництва відмовитися від друку спеціалізованої літератури, зникнуть цілі пласти наукових досліджень, які напрацьовувалися упродовж останніх років.

Президент Форуму видавців Олександра Коваль назвала "мовний" закон катастрофою для українського книговидання. «Вже зараз, після кількох місяців після його ухвалення, надходять негативні сигнали зі сходу країни. Книгарні відмовляються брати українські книги, які й так не надто розкуповували», - вказує Олександра Коваль. Вона переконана, що весь негатив українці відчують за рік, коли впаде попит на художні книги, видані українською мовою, на українські підручники, на україномовну фахову літературу. Цей закон, наголосила Олександра Коваль, відкриває дорогу для імпортної продукції з Росії і зменшує попит на українську книгу: «Мова – це був єдиний природний бар’єр, який захищав український ринок книговидання. Тепер українські видавці пристосовуватимуться, переходитимуть на російську або закриватимуться. Іншого варіанту немає. Ще сподіваємося, що нові політики його змінять. Це однозначно – загроза, закон руйнує ментальність людей».

Багато цікавих подій на форумі звернули на себе увагу. Зокрема були представлені книги Бруно Шульца (галичанина за походженням) у перекладі Юрія Андруховича, книги скандального письменника ДіБіСі П’єра, родом з Австралії.

Звичайно мені не вдалося побувати на багатьох зустрічах та презентаціях. Багато з них проходило в один час та в різних місцях тому я вибирала саме цікаве для себе. Кожен відвідувач книжкового форуму мав можливість потрапити на цікавий для себе захід.

На стенді видавництва "Клуб сімейного дозвілля" відбулася презентація романа Андрія Кокотюхи "Червоний". З книжки дізнаємось, що Червоний - це прізвище командира УПА на псевдо "Остап". Історія про його життя, записана з вуст міліціонера, кагебіста та радянського танкіста, який опиняється з повстанцем в одному таборі на Півночі.

В Національному музеї-меморіалі "Тюрма на Лонцького" відбувся ряд презентацій книжок. Серед них презентація заступника тайм-редактора газети “Експрес” Олега Стецишина "Ландскнехти Галицької Армії". В книзі розповідається про військових найманців, які приймали участь у боротьбі за незалежність України. Якщо досі вважалося, що загалом офіцерів-чужинців в УГА було кілька десятків то аналіз архівних документів та спогадів свідчить, що насправді їх було значно більше. У книзі вперше систематизовано біографічні дані офіцерів неукраїнської національності, котрі служили в Українській Галицькій армії та проаналізовано їхній подальший життєвий шлях. Унікальні документи, понад сотня рідкісних фото, здебільшого з приватних архівів, значна частина котрих раніше не публікувалася в Україні, доповнюють цікаву розповідь про життя та долю іноземних вояків УГА.

Також в Національному музеї-меморіалі "Тюрма на Лонцького" відбулася презентація книги Володимира В’ятровича "Історія з грифом “Секретно”. Нові сюжети". В ній показані непересічні перипетії життя простих людей і лідерів підпілля, виклики, які стояли перед вояками, фантастичні сюжети обвинувачень, створені звичайними слідчими проти найбільших письменників епохи. Майже столітня шахова партія між визвольним рухом та спецслужбами, описана в сухих звітах і відтворена автором, розповідає читачам про хитрі спецоперації, смертоносні ходи, інформаційні війни.

Досить цікавою була презентація книги відомого київського історика Івана Патриляка "Перемога або смерть”: український визвольний рух 1939–1960-ті роки". В книзі розповідається про те, як створювалася УПА, про методи боротьби армії, яка не капітулювала. "Перемога або смерть!" — під цим гаслом із вірою в серці та зброєю в руках ще десятиліття після завершення Другої світової війни українці боролися проти тоталітарної машини СРСР. Якою була роль вояків УПА в Другій світовій війні і опісля, ким були повстанці, скільки їм було років і чого вони добивалися, і, врешті, чого досягнули — на ці та інші питання дає відповідь вказана книга.

Наталя Манзуренко, студентка III курсу факультету журналістики Львівського університету

Published on 26 September 2012