Івано-Франківська обласна рада прийняла Програму захисту і розвитку української мови

У такий спосіб депутати підтримали ініціативу голови Івано-Франківської обласної організації ВО «Свобода», голови облради Олександра Сича й рекомендували у свою чергу районним та міським радам міст обласного значення прийняти відповідні районні й міські програми, які б врегульовували та сприяли належному функціонуванню рідної мови.

Програмою передбачено створення нормативно-правової бази для захисту і розвитку української мови на теренах Івано-Франківської області, збагачення духовного потенціалу молодого покоління шляхом створення україномовного продукту в місцевому телерадіопросторі, придбання й популяризація матеріалів з функціонування мови у суспільстві, створення електронної бібліотеки української літератури, популяризація сучасного українського мистецтва, підтримка української мови, як запоруки соборності Української держави.

Як відзначив напередодні голова фракції ВО «Свобода» в облраді Василь Скрипничук, повноцінне функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя є гарантією збереження ідентичності української нації, політичної і державної єдності України.

Заходи Програми передбачають популяризацію української мови, культури та історичної свідомості української нації через найширший спектр культурних, наукових, науково-практичних та інформаційних заходів, покликані сприяти зміцненню україномовного патріотичного середовища на рівні кожного села, селища, міста.

Фінансування заходів обласної програми захисту і розвитку української мови на території області на 2012-2015 роки здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету, а також інших джерел фінансування (залучення коштів об'єктів господарювання). Бюджетні призначення для реалізації заходів обласної Програми передбачатимуться щорічно при формуванні обласного бюджету, виходячи із наявних фінансових можливостей.

Сімнадцятою сесією обласної ради прийнято також рішення «Про дотримання вимог Конституції України щодо функціонування державної української мови в Івано-Франківській області».

На думку депутатів, Верховна Рада України неконституційним шляхом прийняла антиукраїнський Закон «Про засади державної мовної політики», що за своєю суттю спрямований на підривання національних основ Української держави.

Відтак, відповідно до статей 10, 60 Конституції України, статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доповнюючи рішення обласної ради від 05.07.2012. № 581-16/2012, обласна рада вирішила вважати Закон України «Про засади державної мовної політики» таким, що не підлягає виконанню на території Івано-Франківської області.

Ігор Кравчук

Published on 27 August 2012