На Хмельниччині збирають гроші на пам’ятник воякам Армії УНР

Благодійна ініціатива “Героїка” заявила про свій намір встановити у с. Холодець Волочиського району Хмельницької обл. пам’ятний знак на могилі 17 розстріляних вояків 10-го пішого полку Сірожупанників Дієвої Армії Української Народної Республіки.

Кілька місяців тому активістам вдалося віднайти згадку про бій у с.Холодець у одному з номерів газети “Український козак” від 31 серпня 1919 р. Згідно неї, у селі на березі ставка більшовиками були розстріляні 17 козаків та старшин Дієвої Армії УНР.

Подаємо цю архівну статтю за оригіналом:

“24 серпня 1919 року наш полк мав змогу віддати останню шану своїм товаришам – козакам та старшинам, замученим большевиками в с. Холодець після бою 1 червня 1919 року. На могилку зібралося майже все село. Під час панахиди та промови командира полку селяни плакали. Після панахиди команда віддала траурний салют. Панахида зробила сильне вражіння на селян, які, до речі сказати, дали останній притулок на цьому світі мученикам на сільському кладовищі. Селяни розказували, що після того, як большевики (таращанці) вибили нас з-під міста Купеля (?), в село в’їхав на фаетоні старий, сивий большевицький комісар чи командір. В цей мент біля ставу були вистроєні полонені козаки та старшини, всього 17 чоловік, яких він почав бити канчуком по обличчям та головам. Після звірського знущання, після того, як у деяких були розбиті голови, їм наказано було бігти просто в ставок. Одразу зацокав кулемет. Большевики почали стріляти з рушниць. Всі наші сірожупанники полягли біля ставу, та де-які у дворі. Після цього большевики доколювали де-яких багнетами та добивали прикладами. Через декілька днів селяни, зібравши окремі члени трупів, поховали їх на своєму цвинтарі. Тепер на тих дорогих могилах полк поставив хреста з мідною дошкою, на якій написано: “Борцям за Україну – козакам та старшинам 10-го полку сірожупанників, замученим большевиками в с. Холодець після бою 1 червня 1919 року”.
Є.Т. Дієва армія УНР. 24-8-19

У липні 2012 р. представники “Героїки” здійснили краєзнавчу експедицію до села Холодець. Активістам вдалось знайти могилу розстріляних вояків та поспілкувались з місцевими старожилами, які підтвердили що пам’ять про трагедію жива у селі донині.

На жаль дерев’яний хрест встановлений 1919 року давно розвалився і згодом місцеві мешканці встановили на могилі скромного металевого хреста без жодного напису. У наші дні поховання поховання перебуває у занедбаному стані.

Благодійна ініціатива “Героїка” вирішила відновити справедливість стосовно полеглих і спорудити пам’ятник на братській могилі, що на сільському кладовищі с. Холодець. Загальний кошторис будівництва становить 10 000 грн. На сьогоднішній день вже вдалося зібрати половину зазначеної суми.

Переказати кошти на цей проект можна на картку ПриватБанку: 4149 6050 5124 4937 (Слабоспицький Олег Олександрович)

Докладніша інформація: http://geroika.org.ua/, heroic.spirit@gmail.com + 38 093 725 67 45 (Павло Подобєд).

Published on 21 August 2012