Перша в України конференція з фалеристики

11 травня в Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби ім. С. Бандери відбулася перша в Україні науково-практична конференція «Відображення українського національно-визвольного руху ХХ ст. у фалеристиці». Ця конференція була присвячена 80-ій річниці одного з перших дослідників української фалеристики Ярослава Семотюка та 70-ій річниці УПА. Організатори конференції директор музею Ярослав Каретчук та редактор військово-історичного часопису «Однострій» Віталій Манзуренко запросили науковців з багатьох міст України, які досліджують українську фалеристику. Велику зацікавленість та дискусію викликали у присутніх істориків, дослідників, краєзнавців та ветеранів визвольних змагань наукові доповіді, які вперше піднімали багато недосліджених до цього часу питань у вивченні української фалеристики. Серед них – наступні доповіді: «Нагороди Петра Калнишевського» Владислава Грибовського з Дніпропетровська, «Відзнаки Василя та Олександра Сухенків у фондах Центрального державного архіву зарубіжної україники» Артема Папакіна з Києва, «До питання датування Українського Комбатанського Хреста та пропам’ятної відзнаки УГА – Галицького хреста для цивільних» Ореста Круковського зі Львова, «Еволюція української символіки під німецькою займанщиною в 1939-1945 рр.» Юрія Тимошенка з Коломиї, «Нагороди підпілля» Василя Гуменюка зі Львова, «Відзначені на Буковині» Дмитра Проданика з Чернівців та «Вшанування пам’яті провідників ОУН в українських нагородах» Ярослава Коретчука з Івано-Франківська.

«Перша фалеристична конференція в Україні, а наскільки мені відомо у світі такі конференції до цього часу не проводились, – розповідає один з її співорганізаторів редактор військово-історичного часопису «Однострій» Віталій Манзуренко, – була присвячена 80-ти річчю патріарха вітчизняної фалеристики, одному з перших її дослідників Ярославу Семотюку, який зараз проживає в м Торонто (Канада). Чому ми вирішили провести цю конференцію в Івано-Франківську на це питання відповідь проста: Ярослав Семотюк народився в Заболотові на Івано-Франківщині. У дванадцятирічному віці разом з мамою він вимушений був покинути рідну Україну. Тяжкі примхи долі неодноразово переживав у небезпечній дорозі. Через Словаччину та Австрію потрапив до табору переміщених осіб в Баварії (Німеччина), де дякуючи випадку, знайшов свого батька. У 1949 році разом з родиною від’їздить до Канади – спочатку до Вінніпегу, а згодом переїздить до Торонто. Працюючи керівником різних відділів на фабриці дорогоцінних металів, його не залишає туга за рідною Україною. Він починає цікавитись і колекціонувати українські поштові марки, гроші, листівки та нагороди. Зі своєю колекцією проводить виставки і постійно ознайомлює як українців, що проживають в Канаді, так і самих канадців. Та найбільше досягнення Ярослава Семотюка це його колекція українських нагород. Зібравши велику їх кількість, йому захотілося систематизувати нагороди, вияснити, хто їх впровадив та за які заслуги вони надавалися. На той час в світі не було жодного каталогу, згідно якого можна було визначити, що то за українська нагорода і кому вона належить. Довелось потратити не один день працюючи у вільний час від роботи, в бібліотеках, державних та приватних архівах. Склавши воєдино все здобуте, перед дослідником виразно вимальовувалась цікава система українських нагород. В результаті його довгої і копіткої праці у 1991 році в Канаді побачив світ перший каталог українських нагород. В каталозі вперше було описано близько 100 відзнак та нагород. У світі як серед фалеристів так і серед науковців поява цього каталогу викликала великий подив та здивування. Ніхто не сподівався, що в боротьбі за свою незалежність український народ надавав таке велике значення фалеристиці і так наполегливо її розвивав.

У 2004 році, знову за власні кошти Ярослав Семотюк, видає друге доповнене видання свого каталогу. На сьогодні в двох виданнях у світ вийшло біля 40 тисяч екземплярів каталогу українських нагород. Більша частина другого видання, яка була перевидана в Україні, безкоштовно роздана по бібліотекам, науковим установам, військовим частинам.

За свою плідну та безкорисливу працю, за внесок в побудову державної нагородної системи президент у 2003 році нагородив Ярослава Семотюка орденом «За заслуги» Ш ступеня.

Готуючись до цієї конференції ми намагалися залучити не тільки дослідників, краєзнавців та науковців, а й наукові організації, навчальні заклади та центри досліджень визвольного руху. На жаль сьогодні не всі ще розуміють визначну роль та місце української фалеристики в національно визвольному русі ХХ століття. Тому в наших планах зробити під егідою Ярослава Семотюка фалеристичну конференцію щорічною і проводити її в різних містах України та видавати щорічні наукові записки, присвячені дослідженню української фалеристики».

Наталя Манзуренко

Published on 21 May 2012