В Івано-Франківську відбулася презентація видань "Український націоналізм: традиція і модерн" та "Нація, яка не капітулює"

16 лютого в Івано-Франківську в Народному домі "Просвіта" відбулася презентація книги очільника Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода", голови обласної ради Олександра Сича "Український націоналізм: традиція і модерн" та книги громадського діяча, журналіста Ярослава Іляша "Нація, яка не капітулює".

Свою книгу Олександр Сич присвятив 120-річчю від дня народження засновника і першого Провідника Організації Українських Націоналістів полковника Євгена Коновальця. За словами Олександра Сича, ідея збірника "Український націоналізм: традиція і модерн" виникла у процесі спілкування із друзями й однодумцями та з потреби поділитися своїми роздумами з ними.

"Часто в дискусіях про український націоналізм, котрі доводилось вести десь далеко за межами Галичини: у Харкові чи Луганську, Черкасах і Полтаві, Вінниці і Хмельницькому, Києві, Чернігові, Рівному, Одесі, Луцьку тощо, – у відповідь на запитання: "Де можна ґрунтовніше ознайомитися з висловленими Вами тезами?" мусив надсилати своїм співрозмовникам ксерокопії чи електронні копії власних публікацій.

До того ж запал дискусій спонукав до пошуку нових ідей, аргументів, трактувань і, відповідно, до нових публікацій чи навіть вишкільних лекційних курсів. Врешті самі ж учасники таких зустрічей і запропонували зібрати напрацьоване по темі націоналізму в один збірник", – наголосив він.

Публіцист і редактор Всеукраїнського тижневика "Шлях перемоги" Віктор Рог впевнений, що нова книга Олександра Сича – дійсно те, чого давно чекав і конче потребує кожен, хто не лише цікавиться історією національно-визвольних змагань, але й наполегливо шукає націоналістичної відповіді на актуальні питання сьогодення.

"Український націоналізм: традиція і модерн" – це вдало скомпонована збірка статей, доповідей, лекцій, рецензій та інтерв'ю, опублікованих автором впродовж кількох останніх років. Тексти тематично поєднані в 7 розділів, які складають цілісність книги: "Історія", "Світогляд", "Постаті", "Націоналізм і демолібералізм", "Інтерв'ю", "Рецензії", "Націоналістичний вишкіл". 7 розділів, як 7 куль, влучною рукою автора спрямовані в конкретну ціль: що таке український націоналізм в історичній тяглості, на сучасний момент і в історичній перспективі. Олександр Сич як кандидат історичних наук, фаховий політолог, практичний успішний політик з багаторічним стажем (нині голова Івано-франківської обласної ради) має можливість і здібності бачити ситуацію з різних точок зору, і як скрупульозний науковець – дослідник, і як активний громадський діяч. Тому цілком слушним є твердження, що "автор системно окреслює історичні корені та світоглядне підґрунтя українського націоналізму, подає власне трактування окремих сторінок процесу його становлення й поширення, знаменитих подій і постатей, визначає роль і місце націоналізму в новітній українській історії", - зазначив Віктор Рог.

Також він вважає, що на окрему увагу заслуговують авторське трактування сучасної сутності українського націоналізму, його конструктивного потенціалу в процесі розбудови Української держави та обґрунтування потреби його принципового протистояння лібералізмові як ідеології глобальної денаціоналізації".

"Структура і зміст збірника побудовані таким чином, що окремі публікації, гнучко й логічно взаємодоповнюючи одна одну (чи навіть частково й перекриваючи), дають цілісне бачення історії українського націоналізму, його витоків і світоглядних основ, реалізації програмних завдань у діяльності окремих провідних постатей, авторське трактування про його призначення на сучасному етапі розвитку Української нації й творення власної національної держави", - йдеться у передмові.

Співупорядник книги "Нація, яка не капітулює" Ярослав Іляш розповів, що ідея її видання виникла ще з тих часів, коли було видрукувано збірники "Націоналізм у світі" про національно-визвольні рухи різних народів Європи і світу.

"Ці лекції ми щороку використовували у своїх вишкільних таборах для молоді і з кожним роком дедалі більше з'являлося інформації, – мовить Ярослав Іляш, – Я був одним із лекторів із цієї тематики, а торік Центральний Провід Молодіжного Націоналістичного Конгресу дав мені доручення скласти збірку з того матеріалу, що я використовував у своїх лекціях. Також у нас були знайомі свідки тих подій, зокрема в Англії, і вихідці з України, які були в Ірландії, розповіли нам багато чого. І так у нас зародилася ідея видання книги. Крім цього, до неї ввійшли історичні матеріали видавничого органу Української Військової Організації "Сурма" за 1927 рік, діаспорного видання "Клич нації", за 71 рік, де розповідається про історію національно-визвольного руху ірландського народу, також ми використали сучасні документи Ірландської республіканської армії, які дуже актуальні для подій 70-их років, так звана "Зелена книга" ІРА – бойовий статут ІРА, використані ранні публіцистичні дослідження українських авторів середини 90-их років, зокрема Олеся Хоменка.

Понад половина книги – це мої сучасні дослідження. І ще одним таким суттєвим чинником і мотивом написання книги стало те, що в долі ірландського і українського народів є багато схожих прикладів у національно-визвольній боротьбі. І багато спільних рис в історії, і чимало трагічних доль. Є чому повчитися, і, як кажуть, взяти до уваги та розширити свій кругозір. Загалом буде цікаво всім, кого захоплює історія національно-визвольних рухів Європи".

Прес – служба ВО «Свобода»

Published on 17 February 2012