Наливайченко звертається до ЮНЕСКО на захист Почаївської лаври

Громадсько-політичний діяч, екс-глава СБУ Валентин Наливайченко направив звернення до Генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової з проханням втрутитися в ситуацію навколо унікальної пам’ятки світової культури, однієї з найбільших християнських святинь України – Почаївської Лаври.

Наливайченко вважає, що Почаївській лаврі загрожує як неконтрольоване користування будівлями, що може призвести до втрати історичної спадщини, так і можливе обмеження для тих, хто бажає відвідати пам’ятку, за конфесійною ознакою.

Зокрема, у документі йдеться про те, що згідно із законом України «Про Перелік пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації», споруди об’єкту культурної спадщини національного значення Почаївської Свято-Успенської Лаври не можуть бути приватизовані. Однак в даний момент робляться кроки, спрямовані на зміну статусу історичної пам’ятки.

На розгляд парламенту внесено ряд законопроектів щодо виключення Почаївської лаври з переліку будівель, які не підлягають приватизації, та щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям. Згідно з цими законами, з’являється можливість передачі Почаївської Лаври у власність конфесії Московського патріархату. Дані законопроекти активно підтримуються діючою владою України.

У зверненні наголошується на тому, що експлуатація Українською православною церквою Московського патріархату іншої видатної пам’ятки історії і архітектури - Києво-Печерської Лаври, котра входить до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО, показує, що без належної державної опіки і уваги цей об’єкт теж може бути зруйновано. Так, у ніч з 7 на 8 жовтня 2007 року для проїзду важкої техніки на територію Києво-Печерської Лаври було зруйновано історичні ворота на в’їзді в Нижню Лавру.

«Історії відомі події, коли влада держав у співпраці із певними релігійними організаціями руйнувала пам’ятки, що важливі для всього людства (до прикладу, знищення Баміанських статуй Будди в Афганістані у 2001 році)», - йдеться у зверненні.

«У зв’язку із злочинною бездіяльністю державних органів прошу Вас терміново звернутися до Кабінету Міністрів України щодо початку процедури включення Почаївської Лаври до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Адже згідно зі статтею 49 Закону України «Про охорону культурної спадщини», подання про внесення пам'яток до Списку всесвітньої спадщини здійснює Кабінет Міністрів України за рекомендацією центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам'яток та визначних місць (ІКОМОС), - наголошує Наливайченко. – Лише таким чином вдасться зберегти як історико-культурну цінність Лаври, так і її загальнонаціональну і загальнолюдську доступність».

Відомо, що до 2003 року комплекс будівель Почаївської Лаври належав до Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника і перебував у державній власності. Проте у липні 2003 року згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України споруди Почаївської лаври були вилучені зі складу заповідника, а в грудні того ж року відбулася передача комплексу споруд лаври у безкоштовне користування представникам Української православної церкви Московського патріархату.

Published on 16 February 2012