Презентація книжок Романа Коваля

2 лютого 2012 р. у м. Стрию Львівської області у будинку “Просвіти” відбулася презентація нових книжок Історичного клубу “Холодний Яр”. Їх автор, Роман Коваль, розповів як у 1990 р. не раз приїжджав до Зеновія Красівського, голови Стрийської міськрайонної організації ДСУ та голови ОУН у Краю, як разом з ними заснував у цьому місті газету “Нескорена нація”, як видав у Стрию одну з перших своїх книжок “Чи можливе українсько-російське замирення?”. Розповів про епізоди зі своєї книги “Гуцули у Визвольній боротьбі”, пов’язані зі Стриєм, про ініціативу побудувати у сусідньому Болехові пам’ятник скульптору Михайлові Гаврилку, який у лавах УСС 1915 року виганяв зі Стрийщини та Болехова російські війська. Закликав інтелігенцію вшанувати Михайла Гаврилка, назвавши на його честь одну з вулиць міста.

Роман Коваль представив свої дослідження про Визвольну боротьбу у 1914 – 1920-х роках “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею” та “Отаман Зелений”, а також книгу “Тиха війна Рената Польового” – про нащадка запорозького козака, багатолітнього колимського в’язня, видатного інженера-винахідника, мецената, краєзнавця, учасника хору “Гомін”, чоловічого хору “Чумаки” та ансамблю “Радосинь”, члена Українського культурологічного клубу, Української гельсінкської спілки, Української республіканської партії, Всеукраїнського політичного об’єднання “Державна самостійність України”, Історичного клубу “Холодний Яр”, автора книг “Кубанська Україна”, “Кобзарі в моєму житті” та “Моя боротьба (спомини)”.

У вечорі, окрім автора, взяв участь лідер гурту “Тінь сонця” Сергій Василюк, який прекрасно виконав народні пісні “Забудь мене” і “Ген в Карпатах” та авторські – “Народна війна” (слова і музика Сергій Василюка) та “Пісню про отамана Зеленого” (слова Миколи Щербака, музика Тараса Силенка). Учасники презентації надзвичайно тепло сприйняли виступи співака з Києва.

Розповідаючи про отамана Зеленого та інших діячів Визвольного руху, Сергій Василюк висловив переконання, що “історію України найкраще вивчати за книгами Романа Коваля”, а голова Болехівської організації Союзу українок Лариса Дармохвал про стиль автора висловилася так: “Він небагатослівний, але кожне його слово вагоме. Роман Коваль і читача хоче підняти до цього рівня”.

Під час презентації було зібрано понад 1600 грн. на пам’ятник Михайлові Гаврилку у Болехові, з яким було пов’язане життя скульптора.

Презентація цих же книг відбулася 3 лютого 2012 р. і у м. Миколаїв Львівської області у Міському будинку культури. У вечорі взяли участь підхорунжий дивізії “Галичина” Леонід Муха та упорядник книжки “Яворівський пархів УПА” Василь Гуменюк зі Львова. Вони високо оцінили документальні дослідження Роман Коваля.

Низку авторських пісень виконали Богдан Жила та Микола Афанасьєв з гурту “Залізний хрест”, а саме: “Поглянь за вікном сніг”, “Нас пам’ятатиме земля”, “Березовий хрест”, “Патріот”. На обох презентаціях автора представляла Любов Хомчак, організатор заходів, власниця книжкових магазинів у Стрию і Миколаєві.

Published on 6 February 2012