У Львові представили біографію упівця, життя якого схоже на пригодницький роман

Історик Ігор Марчук на базі різних документів відтворив у книзі біографію сотника УПА Петра Ґудзоватого, чиє життя схоже на повний героїзму, романтики, але драматичний і трагічний роман.

Книгу представили у Львові 26 січня, повідомила кореспондентка ЗІКу.

Автор книги у коментарі журналістці розповів, що подібна доля була у багатьох українців того часу, кого зачепили воєнні перипетії. Зазначив також, що відомо просто не про всіх, часто це надто загальні факти. Зокрема, він сказав, що у відсотковому співвідношенні ми знаємо десь про 50-60% наших хлопців і дівчат, що боролися у лавах Української повстанської армії.

До слова, виявилося, що герой книги, Петро Ґудзоватий, народився у селі Володимирці теперішнього Жидачівського району, що на Львівщині. Саме там минулося й дитинство авторки цих рядків. З малого Ґудзоватий мав потяг до знань, яку всіляко підтримували батьки. Тож виріс освіченим і розумним. Дуже гарно співав, вчив цьому мистецтву молодь. Не лише спостерігав за тим, що відбувалося навколо, але й готовий був брати на себе велику відповідальність та впливати на ці процеси у міру своїх можливостей.

Так, на представленні зазначалося, що «сотник Петро Ґудзоватий – «Очеретенко», пройшовши ґрунтовний вишкіл у Дружинах українських націоналістів під керівництвом Романа Шухевича, долучився на початку 1943 року до творення Української повстанської армії. Як військовий фахівець-інструктор створював та вишколював перші сотні та чоти повстанців на Поліссі. Далі за наказом Головної команди УПА йому було доручено діяти на найбільш відповідальному і небезпечному відтинку – очолювати рейдові підрозділи групи УПА «Тютюнник», які вирушили на Житомирщину та Київщину.

Протягом 1943 року він двічі особисто брав участь у рейдах: спочатку у складі сотні повстанців, а вдруге – восени 1943 року на чолі двох куренів «Кватиренка» і «Негуса». Повстанці вважали Ґудзоватого вмілим та відважним командиром, який особистим прикладом надихав вояків на боротьбу з ворогом».

Ґудзоватий працював під прикриттям, мав кілька псевдонімів, виконував надскладні завдання у важких умовах. Закохався у дівчину з Житомирщини, Ганну Дзьобас, вони побралися у той неспокійний час. Але зазнати сімейного щастя так і не змогли – їм не судилося. Петро загинув на полі бою, Ганна потрапила в полон і померла страшною смертю після тривалих катувань.

Книга супроводжується ілюстративним матеріалом та посиланнями на джерела дослідження.

Published on 30 January 2012