“І стеком, і шаблею”

Кожна праця Романа Коваля – це сповідь і одкровення полум’яного патріота, який поклав усе своє свідоме життя на вівтар рідної України. Самовідданою працею він відкриває невідомі сторінки нашої історії, із глибин якої прозирають мужні вої рідної землі – благородні й відчайдушні борці за волю – титани, що віддавали свої молоді життя задля любої їм України. Роман Коваль змиває з їхніх світлих облич брудну полуду наклепів і звинувачень, очищаючи джерела нашої історії від намулу ворожої пропаганди та байдужості зажирілих обивателів.

Ось і новий фоліант письменника-патріота відкриває нам ще одну яскраву сторінку нашої окраденої історії – “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею” (2011). Це справжня енциклопедія Визвольної боротьби народу за свободу і незалежність. Герой документальної оповіді, людина напрочуд талановита і віддана ідеалам Свободи. Його образотворчість, поетичне слово, громадсько-політична й військова діяльність служать високим ідеалам рідної Вітчизни. Михайло Гаврилко – козацький нащадок полтавського краю, людина високоосвічена й свідома своїх національних коренів, нетерпима до несправедливості й всякого гніту – вільна у помислах і діяннях.

Воно й не дивно, бо вчився малярству в Опанаса Сластьона в Миргородській художньо-промисловій школі, подальшу освіту здобував за фінансової підтримки Наталії Кобринської та Андрея Шептицького в Краківській академії мистецтв, проходив стажування в Паризькій майстерні великого скульптора Еміля Бурделя.

Герой книжки Романа Коваля відомий скульптор і маляр, старшина Січових Стрільців, організатор українських шкіл, просвітянин і полум’яний боєць, якого більшовики заживо спалили у топці паротяга.

Переповідати зміст книжки немає сенсу й, зважаючи на огром поданого матеріалу, просто неможливо. Можна лише дивуватися титанічній праці автора, його подиву гідній пошуковості. Скільки опитано людей! Скільки сторінок архівів, і не лише в Україні опрацьовано! І все для того, щоб зняти з наших очей полуду, аби явити зачерствілим серцям його жертовний образ, який віддав усе своє життя боротьбі за волю України.

Юрій Липа писав: “Михайло Гаврилко почував себе приналежним до будучої України, простої, безоглядної і войовничої. Гаврилко завжди буде цікавий для українців, як довго є українська земля, бо він виріс з цієї землі”.

Придбайте цю книжку і вам відкриються круговиди наших Визвольних змагань, у яких чільне місце належить героїчній постаті Михайла Гаврилка. Я певен, що ця книжка нікого не залишить байдужим, бо вона промовляє серцем полум’яного патріота й талановитого письменника.

Олесь ДОРІЧЕНКО, член Національної спілки письменників України, художник

Published on 23 January 2012