Відроджуймо національну освіту

10 грудня в Києві відбувся круглий стіл на тему: «Українське суспільство на шляху реформування освіти». Захід був організований Центром національного відродження і у ньому взяли участь професор Омелян Вишневський, президент НаУКМА професор Сергій Квіт, кандидат філологічних наук Лариса Йолкіна, директор ЦНВ Тарас Рондзістий та ще близько 20 практикуючих педагогів, науковців і освітян.

В центрі обговорення круглого столу поставили питання сучасного стану, проблем та перспектив української освіти, принципів та засад розвитку національної педагогіки.

Озвучив тезу про необхідність об’єднання зусиль в даному напрямку професор Омелян Вишневський:

«В 90-і роки було поставлено питання відродити нашу національну автентичну традицію і, власне, тою постаттю і тою спадщиною виявилася спадщина Григорія Ващенка. Він був ситуацією висунутий за межі рідної землі і близько 40 років тримав на своїх плечах тяглість нашої педагогічної традиції. Було створено педагогічне товариство імені Ващенка, яке очолював в свій час світлої пам’яті Анатолій Погрібний, співучасником був Омелян Коваль, була створена міжнародна фундація і ми видали шість томів праць Григорія Ващенка. Таким чином була відновлена наша національна педагогічна традиція.

Тепер товариство, до я кого я теж маю відношення, поставило питання так – зробили, а що далі? Тим більше, що праці Григорія Ващенка писалися в середині минулого століття. Вони конче необхідні щоб доповнити традицію, але безумовно, є потреба подальшого розвитку тої педагогіки і треба цілити далі. І тепер питання стоїть так – що далі? Як діяти? Водночас ми опинилися, мені здається, перед новими викликами, які носять політичний характер і очевидно десь наша педагогіка, наша освіта повинна давати відповідь, таку ж аналогічну відповідь – політичну відповідь. Ми мусимо протистояти тій агресії, яка йде у формах різних євразійських союзів і «русскіх міров» і все, що там нам нав’язують. Очевидно виникла така ідея, тим більше, що товариство ім. Ващенка в ряді областей практично не помітно, але свою справу це товариство зробило, щоб створити єдине всеукраїнське загальнопедагогічне товариство, яке відстоює українськість, цінності українські, наші автентичні цінності, наші традиції у педагогічній науці і освіті.

Таке товариство, мало б мати широке членство, але членство, однозначно патріотичне, яке настоювало на тому, щоб українська мова не усувалася і вирішувалась ціла низка проблем. Отака виникла ідея і ця ідея, безумовно, якщо за неї братись, то братись дуже серйозно і дуже серйозно обдумати, наскільки це можливо, сьогодні побудувати таке товариство, щоб можна було протистояти сучасному мороку, тут очевидно потрібні широкі громадські зусилля, власне тому ми звернулися до громадських структур, щоб якось цю справу нашу спільно злагодити».

За підсумками круглого столу було створено робочу групу, яка працюватиме над першочерговими завданнями та форматом об’єднання українських освітян і педагогів.

УІС

Published on 16 December 2011