В Луганську обговорили проблему обмеження квот на український музичний продукт

23 листопада за ініціативи Луганського осередку ВМГО "Молодіжний Націоналістичний Конгрес" та за участі ГІ "Оновлення країни" та ЛОО ВМЛО "Європейська Молодь України" у місті Луганськ пройшов круглий стіл з приводу обговорення ситуації, що склалась навколо Закону України № 6342 «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення та радіомовлення» (щодо приведення у відповідність із вимогами Європейської Конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення).» 3 листопада 2011 року Верховна Рада України здійснила антиукраїнський крок, прийнявши у другому читанні та в цілому Закон № 6342.

"Сама назва Закону (та частина, яка в дужках) не відповідає його змістові,- зазначив координатор ГІ "Оновлення країни" Никоноров Олександр під час обговорення,- а посилання на Європейську Конвенцію про транскордонне телебачення є великим законодавчим шахрайством. У цій Конвенції, зокрема, в пункті 1 статті 10, який автор нового Закону Олена Бондаренко процитувала не повно і не точно; у Пояснювальній записці, зовсім не йдеться про квоти музичних творів. Крім того, Конвенція жодним чином не стосується радіомовлення".

"Зокрема, в Законі визнчається, - додав керівник ЛО МНК Швед Дмитро, - що кожна сторона, що здійснює трансляцію, забезпечує, у разі доцільності й із вжиттям відповідних заходів, виділення телемовником, який підпадає під її юрисдикцію, більшої частини свого трансляційного часу європейським творам, за винятком часу, відведеного для новин, спортивних подій, телевізійних ігор, реклами, послуг телетексту й телепродажу. Це співвідношення з урахуванням зобов'язань телемовника перед своїми телеглядачами щодо інформаційних, освітніх, культурних та розважальних програм досягається поступово, на підставі відповідних критеріїв».

Слід додати, що квотування національного медіа-продукту європейськими державами на телебаченні не може суперечити положенням даної Конвенції щодо надання більшої частини ефіру європейській медіа-продукції, оскільки українські програми є також європейськими. Як засіб підтримки вітчизняного культурного продукту, квотування застосовується й у країнах Європи, що є сторонами Конвенції (наприклад Франція, Іспанія, Нідерланди).

Відповідно до внесених Верховною Радою України змін, у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації зменшено вдвічі національний аудіовізуальний продукт – до 25 відсотків. А квоти на музичні твори українських авторів і виконавців, які повинні становити не менше 50 відсотків загального щотижневого обсягу мовлення, скасовані повністю. Прикметно, що скорочення і скасування квот торкнулося лише музичних творів українських авторів і виконавців. Для інших програм українського виробництва збережено квоту 50 відсотків.

"Зменшення квоти на національний аудіовізуальний продукт у мовленні телерадіоорганізацій і повне скасування квоти на звучання творів українських авторів та виконавців,- додав Никоноров Олександр, - викликало обурення громадян України, митців, журналістів, музикантів. Таке безпрецедентне рішення спрямоване проти національної культури та інформаційного простору, порушує мовні права українців. Це призведе до фактичного витіснення національної аудіовізуальної продукції з радіо та телебачення, які є головними інформаційними, культурно-розважальними та пізнавальними джерелами для українського суспільства."

На думку Жеведя Івана, активіста МНК, внаслідок реалізації цього Закону значно зменшиться кількість вітчизняних передач (програм, фільмів, музики) на радіо і телебаченні, що вдарить як по глядачах, так і по працівниках телебачення, культури, шоу-бізнесу – акторах, тележурналістах, музикантах, режисерах, відкриє шлях до безконтрольного захоплення ринку іноземним телепродуктом і музикою за рахунок вітчизняної. Відсутність квот щодо звучання українських авторів та виконавців на радіо призведе до зникнення української музики з ефіру, а не вирішить проблему одноманітності існуючих радіостанцій, адже жанрова різноманітність досягається шляхом надання ліцензій радіостанціям різних напрямків.

Під час дискусії, організованюю в рамках заходу, учасники зробили висновок, що зміст нового Закону є відверто лобістським в інтересах виключно іноземного шоу-бізнесу та іноземних власників ЗМІ. Після того, як внаслідок прийняття цього Закону у першому читанні в Україні відбулися акції протесту й чимало авторитетних людей у зверненнях, дискусіях, заявах висловили категоричне неприйняття позиції його розробників, здавалося, що влада дослухалась до голосу народу. Тому швидке його ухвалення не можна розцінювати інакше як провокацію з метою збурення громадськості, нагнітання протистояння в суспільстві, яке може бути вигідне лише антиукраїнським силам.

В разі ж підписання цього Закону учасники круглого столу виказали позицію переходу до активної оборони прав виробників та споживачів українського медіа-продукту, закликаючи до бойкоту тих ЗМІ, де переважатиме іноземний медіа-продукт, та, користуючись своїм правом споживача, звертатись до адміністрації закладів культури, відпочинку, громадського харчування припинити трансляцію іноземних музичних, розважальних та інших програм, вказуючи при цьому на винуватців, чиї дії призвели до набуття чинності такого Закону.

"Нам не байдуже, - резюмував Никоноров Олександр, - в якому інформаційному просторі виростатимуть наші діти, які ЗМІ формуватимуть їхній світогляд, які цінності прищеплюватимуться їм за допомогою теле- та радіоефіру. Зрештою, в ситуації інформаційних воєн, які час від часу ведуться проти нашої держави з-за кордону, це є питанням національної безпеки України".

Published on 23 November 2011