Розсекречені секрети

Центр досліджень визвольного руху, Мистецька агенція «Наш формат» та сайт ТСН.ua 14 листопада в книгарні «Є» презентували нову книгу Володимира В’ятровича — «Історія з грифом "Секретно". Таємниці українського минулого з архівів КГБ».

Володимир В’ятрович розповів: «Саме для того, аби ми нічого не вчилися в минулого, нам забороняли його пам’ятати в радянські часи. Сюжети, розказані в цій книзі, були історією з грифом «Секретно», якої не мав знати ніхто. Це вирва-ні сторінки з нашої історії, уроки, які мали залишитися невивченими. Але сього-дні не 1930-ті, не 1950-ті і навіть не 1970-ті, коли такі методи були ефективни-ми».

Автор зазначив, що ця книга — це відповідь владі на спроби закрити доступ до архівів і тиск на істориків (минулого року колегу В’ятровича Руслана Забіло-го СБУ допитувала 14,5 годин з приводу його досліджень і конфіскувала комп’ютер із науковими працями та копіями архівних історичних документів). «Ми маємо значно більше можливостей відстояти своє право на правду про ми-нуле, як і право на нормальне майбутнє: не тільки не контрольовані ніким нові інструменти, але й унікальний досвід наших попередників. Людей, що ставали на боротьбу з режимом у значно важчих умовах і перемагали його. Про них, опираючись на історичні документи, я спробував розповісти у своїй книзі», — розповів історик.

Колишні політв’язні — повстанець Степан Семенюк, один із керівників Но-рильського повстання, яке стало поштовхом до краху ГУЛАГу, відомі громадсь-кі діячі, дисиденти та політв’язні Євген Сверстюк та Василь Овсієнко — підтри-мали тезу автора книги.

«Перша умова позбутися кайданів — відважитися бути вільним. Ми здобува-ли волю зі зброєю, потім — у таборах. У Росії більше видано історії про табори, ніж в Україні. Хоча в таборах, де мені довелося перебувати (а я від Чити по Но-рильськ, Володимирський централ, Воркуту та багато інших проїхав), більшість в’язнів були українці. Частину цієї історії намагаються відібрати. І в тому заслу-га автора книги, що він наближає нам цю історію», — зазначає Степан Семенюк.

Василь Овсієнко відзначив: «Дякую за цю книжку! Під час розсекречення, яке було всього два роки, пройшло стільки документів, що сховати ще раз прав-ду про ці події не вийде. І ця книга — ще одне із таких вікон, через які прохо-дить інформація».

Євген Сверстюк підкреслив: «Якщо ти був не заляканий, кагебісти почували-ся дуже незатишно. Тому я хотів би побажати автору продовження досліджень про боротьбу на полі моралі і права, бо саме на цьому полі була можлива пере-мога».

«Я сприйняв цю книжку як спалах української національної свідомості. Не було її — якась частина нашої пам’яті не працювала, зараз вона запрацювала знову», — підкреслив Олександр Сугоняко, президент Української асоціації ба-нків. І додав: «Степан Семенюк сказав, що нашою зброєю була правда. Що вдалося В’ятровичу? В нас є багато патріотів, які люблять правду якимись кусочками. А для того, щоб правда була зброєю, треба її не боятися, треба описувати її такою, як вона є. І це вдалося автору».

Орест Сохар, редактор рубрики «Погляди» сайту ТСН.ua, підкреслив: «Сьо-годні ще дуже мало таких текстів, таких історичних розслідувань, і це викликає великий попит читацької авдиторії».

Сюжет книги побудований на протистоянні СРСР та українського народу. Проте це не історія війни системи і руху, а історії людей по обидва боки цієї майже столітньої боротьби.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 16 November 2011