Документи УПА передано дослідникам

У Львові 28 жовтня в Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбулася прес-конференція про передання Центру досліджень визвольного руху архіву УПА та ОУН, віднайденого влітку 2011 року на Львівщині.

Архів було знайдено в 40-літровому бідоні, закопаному в землю на 80 см. Бідон не був добре законсервований, що наштовхнуло дослідників на припущення про те, що документи ховали люди, які потрапили в оточення. Версію переховування архіву під час бойових дій підтверджують і залишки гільз, знайдені поряд.

«За попередніми оцінками, архів містить понад тисячу документів періоду 1941—1950 років. Це підпільні друковані видання, вишкільні матеріали, описи боїв, хроніки, накази та оперативні звіти відділів УПА на Львівщині: Тактичних відтинків "Розточчя" та "Климів" Воєнної округи "Буг" та підпілля Сокальсько-Равської округи ОУН. Також є документи Служби безпеки ОУН, звіти Українського Червоного Хреста, некрологи, внутрішнє підпільне діловодство (господарські звіти, облік харчів, взуття, обмундирування)», — розповів директор музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович зауважив, що більш як півстоліття тому ці документи клали в землю з надією, що їх знайдуть у незалежній Україні, і вони відкриють факти про боротьбу УПА та ОУН. «Ці сподівання виправдалися: нині все частіше чуємо про віднайдення упівських архівів. Проте повстанці ніколи не очікували, що проплачена людською кров’ю правда стане предметом торгу. Продані на аукціонах архіви розпорошуються і знову зникають на десятиліття — тепер у сховках колекціонерів».

«Нині маємо інший випадок, — підкреслив науковець, — коли знайдений архів потрапляє до рук істориків, в Архів Центру досліджень визвольного руху. Унікальні документи про боротьбу УПА на Львівщині збережуть для науки, ляжуть в основу книг, будуть доступні усім зацікавленим».

Один із документів, наприклад за рік і два місяці (травень 1945 — липень 1946 року), подає інформацію про 952-х повстанців. «Це безцінне джерело для встановлення фактичних імен та місця і обставин загибелі стрільців УПА, долі яких здебільшого до сьогодні залишаються невідомими», — зауважив В’ятрович.

Руслан Забілий доповнив: «У цьому архіві є чимало "грипсів" — таємного (часто шифрованого) листування командування УПА. Наприклад, збереглися листи підлеглих до командира ВО "Буг" Василя Левковича — "Вороного"».

Історики відзначили, що стан збереженості документів різний: від поганого до задовільного, загалом на архів чекає реставрація, після чого він буде впорядкований, описаний та оцифрований. Фахівці оцінюють, що реставраційно-консерваційні роботи, опис та оцифровування триватимуть близько року, після чого документи буду доступні в Архіві Центру досліджень визвольного руху в цифровому та оригінальному вигляді.

Прес-центр ЦДВР

Published on 31 October 2011