В Києві презентували книгу про боротьбу “святих і страшних”

27 жовтня за сприяння Молодіжного Націоналістичного Конгресу, Толока Інтелектуальних Комунікацій (ТІК) спільно з Центром Національного Відродження провели презентацію першого повного видання унікальних мемуарів Якова Гальчевського «Орла» «Проти червоних окупантів».

У заході взяли участь відомий пулбіцист, редактор газети «Шлях Перемоги» Віктор Рог, письменник Василь Шкляр, історик Роман Коваль (який на основі спогадів Я.Гальчевського написав книгу «Отаман святих і страшних»), видавець книги Мирослав Мошак, народний депутат Олесь Доній, заступник Голови ОУН (м) Богдан Червак, дослідник національно-визвольних змагань Володимир В’ятрович, директор Центру Національного Відродження Тарас Рондзістий та інші. Вів презентацію письменник Сергій Пантюк – ідейний натхненник Толоки Інтелектуальних Комунікацій.

Легендарний отаман Гальчевський був останнім, чиї загони продовжували збройну боротьбу за незалежну Українську державу з більшовицькою червоною армією, коли регулярні війська УНР вже залишили рідні землі. На Поділлі, де діяли загони непереможного отамана їх називали «святі і страшні». Святі – бо вірили у свою невідкличну місію, страшні – бо не знали до ворога пощади.

Присутній на презентації Мирослав Мошак, директор видавництва «Медобори» (м. Кам’янець-Подільський), у якому вийшла книжка, розповів, як дістав спогади отамана і не відірвався від них, поки не дочитав. “Видавати було страшнувато – забагато крові у тексті. Врешті-решт зважився – насамперед з патріотичних мотивів, не розраховуючи на комерційний прибуток” – зазначив видавець. Зазначимо, втім, що книга вже має й комерційний успіх, лише під час презентації у Львові було продано майже половину накладу.

У своєму виступі Роман Коваль розповів, як він, готуючи книгу «Отаман святих і страшних», шукав інформацію про отамана, як, працюючи з архівами, виправляв дрібні фактологічні неточності у спогадах (адже Гальчевський писав їх через 20 років після описуваних подій). «Я планую цю книжку дописати і перевидати», – каже Роман Коваль.

Отаман Гальчевський написав також спогади про початок другої світової війни «З воєнного нотатника», видану Історичним клубом «Холодний Яр» в серії «Українська воєнна мемуаристика» та велику історіософічну працю, яка зараз знаходиться в архіві Романа Коваля і ще чекає на видання.

“Мемуари учасників боротьби є не лише безцінним джерелом для дослідників. Спогади Юрія Горліс-Горського, Петра Дяченка, Михайла Дорошенка, Валентина Сімянціва, Івана Лютого-Лютенка є енергетичним подразником для сучасників. Тож і перевидання спогадів Гальчевського безперечно стане подією, адже широке коло читачів зможе відкрити для себе досі закриту сторінку з історії визвольних змагань українського народу з уст безпосереднього свідка, учасника і організатора тієї важкої і жертовної боротьби, завдяки якій, безумовно, ми сьогодні живемо в Українській Державі. Цей твір має всі підстави бути настільною книгою кожного патріота України” – зазначив у своєму виступі публіцист Віктор Рог, який, користуючись нагодою, представив аудиторії щойно видану збірку новел Леоніда Мосендза «Людина покірна», котра суголосна спогадам Гальчевського в тематиці, ідейності, часі і просторі.

Інформцентр МНК

Published on 28 October 2011