Книга про повстанську звитягу

Українська Видавнича Спілка імені Юрія Липи щойно видала книгу «Людина покірна». Ця збірка новел відомого письменника – «вісниківця» Леоніда Мосендза (1897-1948) видається вперше в незалежній Україні. Передмову до книги написав Президент Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль. Герої творів – учасники національно-визвольних змагань українського народу часів Національної Революції 1917-20-х років – творці козацької звитяги.

Книга вперше була видана у Львові в 1937 році, вдруге – у Вінніпезі (Канада) в 1951 році. Пропонуємо читачам, після 60-річної перерви, третє видання збірки новел, пронизаних прикметними Мосендзові мотивами – рішучого спротиву проти української покірності, непримиренністю до ворога і до зрадництва та безкомпромісної боротьби з окупантами рідного краю. Автор культивує вольову, мужню, непримиренну людину – українця нового типу, зродженого в горнилі боротьби за власновладство нації на своїй землі.

«Усі твори Л. Мосендза єднає головна ідея – ідея людини «високого лету», людини сильної волі й шляхетного невгнутого характеру. Мосендз непохитно вірив у велике майбутнє українського народу. Ця віра в нього плила з національним почуванням «поневолі, підсвідомо, як невідлучна частина духового організму», як писав у передмові до першого видання «Людини покірної» у 1937 р. ред. Л. Нигрицький, додаючи до цього, що «високо розвинений мистецький такт, шляхетність вислову та повне опанування форми ставлять Л. Мосендза на чільному місці в рядах сучасних українських письменників».

Не знижування, тільки прямування вгору, не плазування, тільки гідна постава – ось прикмети, що на них людина впродовж історії побудувала безсмертні вартості.

Ці ідеї визнавав Мосендз, він їх оформлював у своїх творах. Цими ідеями він, поруч інших наших письменників, творив нову душу української людини – у протиставленні до намагань наших ворогів перетворити українця у слухняного раба, у «покірну людину», – писали в передмові до канадського видання «Людини покірної» 1951 року видавці.

Новели, («Брат», «Хазарин», «Берладник», «На утвор», «Роксолана» та ін.) поміщені в збірці, відзначаються не тільки цікавими, захоплюючими сюжетами й зав’язкою та розв’язкою дії, але й оригінальним стилем, тому недарма критика в свій час визнала Леоніда Мосендза «одним із найкращих – коли не найкращим – з наших живучих новелістів».

Віктор Рог

Придбати книгу можна, зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 п. 4, тел. (044) 234-70-20, 246-47-83

Published on 18 October 2011