Таємні сторінки відкрито…

16 вересня, в рамках вісімнадцятого Форуму видавців у Львові, відбулася презентація книги Володимира В’ятровича «Історія з грифом «Секретно». Близько сотні людей зібралося в приміщенні Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», аби ближче ознайомитися з новинкою і привітати автора з виходом видання, матеріали якого висвітлюють невідомі сторінки історії України двадцятого століття.

Захід розпочався із короткого фільму, де називалися імена героїв, котрі загинули за Україну, але не забуті народом. Згадувались також і ті, за чиєю вказівкою катували та мордували українських патріотів.

Опісля розпочалося обговорення друкованого видання. На зустрічі виступили директор музею Руслан Забілий, героїня презентованої книги, учасниця дисидентського руху, політв’язень Стефанія Шабатура та автор книги, історик, директор архіву Служби безпеки України 2008—2010 років Володимир В’ятрович.

Представлена книга є науково-популярним виданням і розрахована на широке коло читачів. У ній висвітлено незнані аспекти загальновідомих подій, дано відповіді на запитання, які десятиліттями ховали від українського народу. Автор розсекретив архіви КГБ, що дало йому змогу розкрити таємниці історії України ХХ століття. На сторінках книжки досліджено щоденне життя таємних органів, механізми депортації, секретні операції визвольного руху, справжні причини Чорнобильської катастрофи. Історик оприлюднює раніше недоступні справи та таємні звіти КГБ керівництву партії.

На обговоренні першим слово взяв директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий. Він розповів про своє бачення опублікованого історичного матеріалу, з якого не фахівці, а пересічні українці, котрі цікавляться історією країни, можуть черпати якісні факти.

- Сучасне бачення минулого страждає через те, що немає добре написаних історичних книг науково-популярного характеру. Ширше є представлені академічні видання, проте така література не є цікавою для простого читача - прокоментував свою позицію Руслан.

Він також висвітлив свою думку, стосовно презентованого видання: «Я вважаю, що поява цієї книги є вдалою спробою в науково-популярній формі розповісти про те, що і де відбувалося, про людей, які страждали від радянського тоталітаризму. Я думаю, що жертви мають знати своїх катів».

Наступною виступити запросили пані Стефанію Шабатуру. Учасниця дисидентського руху, талановита художниця ще у молоді роки навіть не могла подумати, що зможе опинитися у цій жахливій катівні на Лонцького. Однак, комуністична репресивна машина кинула її у в’язницю. Пані Стефанія поділилася згадками про життя у жахливий радянський час, розповіла як КГБ пильнувало все, намагалося знищити будь-який спротив комуністичній системі, ув’язнювати усіх, хто зберігав людську і національну гідність. Але тих відважних, котрі через страждання відстоювали свої права пам’ятають, поважають і вшановують їхню честь, а про катів не чути нічого.

І, нарешті, сказати слово прийшла черга винуватцю зустрічі – Володимиру В’ятровичу. Він висловив свою подяку всім, хто не залишив поза своєю увагою презентацію його книжки. Автор сказав: «Ця книжка – це є наша відповідь службі безпеки, яка намагається сховати секрети неіснуючої держави. Це видання є не великим. Під такою назвою ще можна видавати сотні томів та документів. Тільки тоді, коли суспільство відкриє для себе ці таємні сторінки історії ХХ століття, можна буде сказати, що події цих років залишилися у минулому. Не випадково нова влада почала свою роботу з того, щоб закрити архіви».

Автор також зазначив, що для нього вихід цієї книги є подвійною перемогою. Перша – це дуже символічне місце проведення презентації «Історії з грифом «Секретно» саме тут, у приміщенні, де колись катували людей, які описані у цій книжці. Адже ще рік тому Національний музей-меморіал був на грані ліквідації. Друга перемога – це вихід самої книжки.

Володимир В’ятрович також дав коротку характеристику видання, в якому намагався нарисами показати історію двадцятого століття починаючи від 1918 року і до часів Незалежності України.

Після виступів учасників презентації, бажаючі змогли поставити свої запитання та подискутувати із автором.

Христина Парубій

Published on 19 September 2011