Вшанування українців, похованих на табірному кладовищі Тухолі

7 липня 2011 р. українська делегація відвідала місто Тухолю, що в північній Польщі – адміністративний центр Тухольського повіту Куявсько-Поморського воєводства – і вшанувала пам'ять українських вояків, похованих на кладовищі колишнього табору для військовополонених.

Згідно з історичними довідками Тухольський табір був заснований ще німцями і лише у січні 1920 р. перейшов під управління польської адміністрації. Табір діяв до кінця 1923 р., після цього був закритий і повністю розібраний.

Навесні 1920 р. у табір прибула велика група військовополонених старшин і вояків Червоної Української Галицької Армії, які перейшли на бік поляків. Поляки тоді звільнили підстаршин і більшу частину вояків, а близько 700 старшин і 500 вояків інтернували в таборі полонених у м. Тухолі. Влітку 1920 р. до табору було привезено генерала Мирона Тарнавського і старшин УГА, заарештованих у Львові. Взимку 1921 р. українські військовослужбовці були звільнені з табору.

Восени 1920 р. до Тухольського табору потрапила також велика кількість військовополонених з військових частин Червоної армії, які були розбиті під м. Варшавою. Світовій історії ця битва відома під назвою «Диво на Віслі».

Табірне кладовище розміщено в густому лісі, на ньому не можна відразу розібратися, де хто похований. До того ж під час Першої світової війни 1914-1918 рр. у м. Тухолі був військовий шпиталь і померлих також ховали на цьому кладовищі. Тоді це був ще німецький табір.

Тухольські поховання – це ще зовсім не досліджена сторінка історії. Але достовірно відомо, що у цій землі поховані невідомі українці, які служили колись у Російській царській армії і брали участь у боях Першої світової війни, українці, які пізніше воювали у складі Червоної армії, українці Української Галицької Армії. Їхні прізвища мало відомі дослідникам, поки що ніде не можна прочитати цього переліку. На табірному кладовищі знаходиться велика кількість надгробних каменів, зібраних зусиллями місцевої влади у декількох місцях, де встановлено обеліск і пам’ятні дошки. Для українських родин ці люди «пропали безвісти»…

8 липня 2011 року панахиду за похованими на табірному кладовищі військовими відслужив Митрофорний протоієрей духівник ордену Архистратига Михайла і духівник Волинського Козацького Стрілецького Братства Миколай Гінайло. Військові почесті віддала почесна варта Волинського Козацького Стрілецького Братства (отаман Віктор Федосюк). Також були присутні голова Ради козацьких отаманів України Анатолій Грива, Генеральний секретар Європейської асоціації стрілецьких куркових братств Адам Голембовський, представник Стрілецького куркового братства м. Тухолі Маріуш Сломінський та члени української делегації з Макарівського району Київської області.

Рада козацьких отаманів України Анатолій Грива

Published on 22 July 2011