«Джура» допомагає відчути себе козаком

Нещодавно, 20 – 26 червня, славнозвісний Холодний Яр на Черкащині передавав свій непокірний дух новим роям і сотням. У лісі проходив фінальний злет Всеукраїнської військово-патріотичної гри Сокіл -«Джура». У змаганнях, котрі проходили у формі мандрівного табору, взяли участь 12 роїв із Волинської, Рівненської, Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Миколаївської, Київської, Черкаської, Львівської, Житомирської, Закарпатської, Чернівецької областей. Загалом у злеті взяло учать біля 150 юнаків і дівчат.

Протягом 7 днів учасники злету змогли виявити свої вміння і навики у десяти видах змагань, випробувати себе у рейді та тереновій грі, познайомитись із життям та підготовкою майбутніх прикордонників, побачити легендарні місця Холодного яру та знайти нових друзів і приятелів.

Стартував злет на території Навчального центру Державної прикордонної служби України в с. Оршанець, де учасники пізнали умови побуту і підготовки військовослужбовців, оглянули зразки військової техніки. Тоді ж вони повправлялись у стрільбі з пневматичної зброї та позмагалися в інших етапах злету: «Впоряд» (стройова підготовка), «Народна боротьба «Навхрест» та конкурсі «Ватра». Цей конкурс перетворився на своєрідний «концерт художньої самодіяльності» за участю не тільки учасників злету, але й курсантів Навчального центру, які продемонстрували свої бойові якості та вміння.

Учасників злету 21 червня гостинно зустріли у м. Черкаси. Урочистим маршем учні прокрокували площею Богдана Хмельницького. Далі колона автобусів з таборовиками відбула в околиці села Мельники Чигиринського району. Саме це село було неофіційною столицею Холодноярської республіки у 1918 – 1920 роках.

Тут рої-учасники помірялися силами у доланні смуги перешкод, та інших конкурсах, як «Таборування» чи «Козацький куліш». Важливим етапом для учасників став трьохденний рейд. Його метою було не лише випробувати учасників, але і познайомити молодь з прекрасною природою Холодного Яру та з його героїчною історією. Адже Холодний яр протягом століть був осердям українського національного спротиву. Пам’ятають ці глибокі яри гайдамаків, отаманів визвольної війни початку 20 ст., загони УПА. У перелік історичних пам’яток, які відвідали учасники рейду увійшло біля тридцяти видатних місць і об’єктів. Таборовики щиро вдячні місцевому краєзнавцю Богдану Легоняку та співробітникам Чигиринського історико-архітектурного заповідника за цікаве знайомство з історією краю.

Під час злету погода не завжди тішила «джур» та їх виховників і часто випробувала проливним дощем. Проте усі витримали цей іспит на мужність. У цілому, як відзначив один із учасників змагань, було «дуже цікаво, але достатньо виснажливо». Долати примхи погоди сприяла чуйність чигиринців. Представники місцевої влади надавали посильну допомогу під час таборування і зробили урочисте закриття 26 червня 2011 р. у гетьманській столиці Богдана Хмельницького м. Чигирин пам’ятним для учасників злету.

Важлива заслуга у цікавій програмі злету та успішному його проведенню належить молодіжним патріотичним організаціям ПЛАСТу, Спілці Української Молоді в Україні, Молодіжному Націоналістичному Конгресу. Ними розроблялись легенди рейду і теренової гри. Представники молодіжних організацій забезпечували діяльність мандрівного наметового табору та проведення змагань, а також проводили виховну роботу з молоддю.

І звичайно злет не відбувся б без допомоги спонсорів та меценатів. Тут передусім потрібно відзначити МБУ «Центр Національного Відродження» (директор Т.Рондзістий), який провів значну організаційну роботу для реалізації заходу та надавав фінансову підтримку. Також важлива роль в успішному проведенні злету належить організаційній та фінансовій підтримці Черкаського міського голови Сергія Олеговича Одарича, якому організатори злету висловлюють велику подяку. Призи для переможців надали благодійний фонд Миколи Томенка та, за сприяння Володимира Гонського, БЮТ.

Активно організаційно та фінансово підтримували злет козацькі організації: МГО “Реєстрове Українське Народне Козацтво” (Володимир Сумовський), ВГО “Всеукраїнське Гетьманське Козацтво імені Івана Богуна” (Сергій Брижицький), Крайове Товариство «Вінницький козацький полк імені Івана Богуна» (Володимир Воловодюк).

Найвищою оцінкою для організаторів табору стали відгуки безпосередніх його учасників, які вони залишили у своїх анонімних відповідях на питання підсумкових анкет. Ось окремі з них:

- «Саме мені було трохи тяжко, але дуже сподобалось. Для України це дуже важливо, тому що молодь здебільшого вже забула, що таке війна, і як тяжко їх прадідам було здобувати свободу. Джура допомагає нам зрозуміти і відчути, хоч трішечки, себе козаком (чи козачкою). Це важливо і потрібно нам»;

- «Гра Джура – це найкраща військово-спортивна гра, яка є в Україні, вона вчить нас жити, бути сильними, наполегливими та розумнішими. Мені дуже подобається ця гра і я обов’язково ще раз візьму участь у них змаганнях»;

- «На мою думку, «Джура» – це дуже хороша гра, оскільки такі ігри, як «Джура», виховують у юнаків повагу, до українських звичаїв, козацтва. Учасники гри міцнішають як духовно, так і фізично;

- «Гра «Сокіл» («Джура») є дуже корисною для України, бо дуже багато людей втратили козацький дух, в Україні є багато проблем, які ми не в змозі вирішити, але такі організації дають нам якусь надію. Мені дуже подобається ця гра, я не один раз беру в ній участь і хочу ще не один раз взяти у ній участь. Шановні організатори, проводьте такі злети частіше, вони є дуже корисними для виховання молоді! Дякуємо за хороші враження!!!».

Published on 11 July 2011