На Львівщині відкриють пам’ятник Українській Головній Визвольній Раді

10 липня у селі Сприня Самбірського району на Львівщині відбудеться урочисте відкриття пам’ятного знаку Великого Збору Української Головної Визвольної Ради — підпільного парламенту воюючої України в роки Другої світової війни. 11 липня виповнюється 67 років із створення Української Головної Визвольної Ради.

Установчі збори Української Головної Визвольної Ради відбулися 11–15 липня 1944 поблизу с. Недільна на Самбірщині під охороною відділів Української повстанської армії.УГВР постала як орган політичного керівництва українським визвольним рухом. Серед організаторів УГВР — Кирило Осьмак, Ростислав Волошин, Роман Шухевич, Василь Мудрий, о. Іван Гриньох та інші. Підпільний український парламент впродовж десяти років, аж до моменту, коли останній Генеральний секретар УГВР Василь Кук потрапив у полон, очолював визвольну боротьбу українців.

На прес-конференції з приводу ініціативи відкриття пам’ятника директор Національного музею Меморіалу жертв окупаційних режимів Руслан Забілий зазначив:

«Українська Головна Визвольна Рада була понадпартійною структурою. Це своєрідний підпільний парламент, покликаний координувати боротьбу проти німецького і радянського тоталітаризмів за створення Української самостійної соборної держави. До УГВР запросили представників українських політичних партій і організацій, які поділяли ідеї революційної боротьби за свободу. На той час не було жодної політичної партії і організації, яка діяла б легально. Тому парламент складався не з політичних партій, а із людей, які мали великий досвід політичної діяльності».

Історик наголосив: «Президентом УГВР став соціаліст Кирило Осьмак, який з 1918 року був членом Центральної ради. Віце-президент УГВР Василь Мудрий був віце-спікером сейму міжвоєнної Польщі. Це важливо для сьогодення, побачити реальну позицію Організації українських націоналістів яка залучала до керівництва визвольним рухом і представників інших політичних сил. А в УПА були вірмени, грузини, росіяни, литовці, євреї, які також не належали до ОУН, але поділяли її мету і завдання під гаслом «Воля народам! Воля людині!».

«Саме впливи підпільників із Центру й Сходу України вилилися в те, що був створений ініціативний комітет у грудні 1943 року, який працював над скликанням Великого збору УГВР», — вважає дослідник Руслан Забілий.

Відкриття пам’ятного знаку Великого Збору Української Головної Визвольної Радивідбудеться з ініціативи громадськості Львівщини за підтримки Львівської обласної ради, Львівської обласної державної адміністрації, Самбірської районної ради, Самбірської районної державної адміністрації.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 4 July 2011