Державотворча діяльність ОУН: історія, боротьба, ідеологія

До 70-ї річниці проголошення Акта відновлення Української держави Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери 29 червня у своєму приміщенні організував науково-практичну конференцію на тему: «Державотворча діяльність ОУН: історія, боротьба, ідеологія».

У заході взяли участь науковці з Києва, Львова, Чернівців, Івано-Франківська, представники місцевої влади, Братства вояків ОУН-УПА Карпатського краю, духовенства, громадськості міста та журналісти.

Різноманітною була проблематика конференції. Науковці обговорювали джерелознавчі та історіографічні аспекти вивчення українського визвольного руху. Зокрема, кандидат історичних наук Володимир Ковальчук презентував нововиявлені ділові листи В. Кука, Р.Шухевича і Я. Бусола у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Окремою тематичною лінією на конференції стало дискутування проблеми ідеології і діяльності ОУН у 1930-ті рр. Розглядаючи міжнародні аспекти цієї проблеми, кандидат історичних наук, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Марта Гавришко наголосила, що ОУН була вагомим репрезентантом «української справи» на міжнародній арені у міжвоєнний період, позаяк організовувала не лише пропагандистські акції на території Європи та Америки, наприклад у зв’язку з пацифікацією 1930 р. та Голодомором 1933 р., а й нав’язувала контакти з політичними колами Великобританії, Франції, Швейцарії, Італії, Німеччини, Литви, Чехословаччини, Японії.

Увагу учасників конференції привернула також історія ОУН часів Другої світової війни. Директор музею, в якому проходила конференція, Ярослав Коретчук, у своїй доповіді проаналізував встановлення української влади на Прикарпатті влітку 1941 р. Інші доповідачі зосередились також на характеристиці організаційної структури підпілля ОУН в межах сучасної Івано-Франківської області у 1945-1955 рр.

Матеріали конференції невдовзі будуть опубліковані окремим збірником

Published on 1 July 2011