Нова книга про боротьбу ОУН-УПА на Вінниччині

На відзначення Свята Героїв з ініціативи ВКО НРУ 25 травня для вчителів історії у Вінницькому обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників відбулася презентація книги «ОУН – УПА на Вінниччині в роки боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу», автором якої є вчитель-методист, відмінник освіти України, історик з села Пеньківка, що на Літинщині.

«Цінністю даної книги є те, – зазначає рецензент книги, кандидат філософських наук, історик Тарас Беднарчик, – що автору вдалося зібрати та систематизувати відомості про підпільне життя та опір окупантам протягом кожного року боротьби. Вінниччина розглядається як складова загальноукраїнської мережі підпільного руху. Зокрема, йдеться про двотижневе перебування у містечку Юзвин батальйону "Нахтігаль" та Романа Шухевича, його зустріч із Південною похідною групою ОУН(б) у Медвежому Вушці в липні 1941 р. Самостійники наполегливо поширювали свій вплив, засновували осередки, підпільні друкарні, явочні квартири, накопичували озброєння. Легально та нелегально вели політичну роботу, проводили зібрання, поширювали літературу та листівки, організовували патріотичні культурні заходи, корисно щодо українських інтересів впливали на редакційну політику україномовних окупаційних газет. Оунівці, які законспіровано працювали в силових структурах німців, із ризиком для життя звільняли з рук загарбників заарештованих і полонених, збирали інформацію, оформляли фіктивні документи, які гарантували безпеку і успіх побратимів по всій Україні».

Вагому оцінку книзі дав також інший її рецензент, кандидат історичних наук, провідний спеціаліст Державного архіву Вінницької області Костянтин Завальнюк, який зокрема зазначив: «Актуальність та практична цінність цієї роботи зумовлюються ще й тим, що уперше у вітчизняній історіографії здійснено всебічне, комплексне висвітлення діяльності ОУН - УПА періоду 40-50-х рр. XX ст. на території регіону, який із різних причин випадав із поля зору дослідників даної проблематики. Цим самим автор доводить, що національно-визвольний рух зазначеного періоду не можна трактувати лише як суто «галицьке явище», тим більше, що у ньому брали участь тисячі подолян.

Для написання свого дослідження автор використав чимало праць сучасних українських істориків, а також науковців з діаспори, мемуари провідних діячів ОУН - УПА, історичні розвідки місцевих дослідників, збірники документів із вітчизняних, російських та німецьких архівів, документи із фондів Державного архіву Вінницької області тощо.

Досить детально автор зупиняється на діяльності групи УПА -«Південь» на чолі з активним діячем ОУН (б) Омеляном Грабцем, а також загонів, які діяли у вкритих лісами Літинському, Вінницькому, Калинівському, Хмільницькому, Гайсинському та Іллінецькому районах. До речі, за твердженням автора, останні осередки ОУН(б) на території області були ліквідовані органами МДБ лише у 1952 році».

У презентації взяли участь та виступили голова ВКО НРУ Василь Гурин та член ЦП НРУ, депутат Вінницької обласної ради Сергій Свитко, який наголосив, що книга розвінчує радянські міфи про боротьбу ОУН-УПА і стане в пригоді всім, хто цікавиться правдивою історією України.

На завершення зустрічі вчителі мали можливість придбати презентовану книгу з автографом її автора Івана Коломійця.

Прес-служба ВКО НРУ.

Published on 8 June 2011