В Києві відбулась презентація антології «Український націоналізм»

19 травня в приміщенні видавництва “Смолоскип» відбулося засідання Толоки інтелектуальних комунікацій (ТІК) присвячене розвиткові українського націоналізму на сучасному етапі. У межах дискусії було розглянуто роль класичних засад націоналізму і їх переосмислення у сучасності, місце нації та України у глобалізованому світі та місце націоналізму у становленні людини. Роль модератора виконував відомий письменник Сергій Пантюк.

Засідання було відкрите презентацією двох томів антології «Український націоналізм». Слово взяв заступник Директора Центру Національного Відродження Віктор Рог – упорядник збірки. Він відзначив, що книга уже витримала два видання і навіть були помічені «піратські» наклади. Віктор Рог відзначив, що особливі дискусії викликають праці, що ввійшли до книги, та їх автори. Це не дивно – у збірці можна зустріти імена Миколи Міхновського, Дмитра Донцова та ідеологів ОУН. До обговорень спонукає і зміст другого тому, куди ввійшли також твори, написані у незалежній Україні – Романом Ковалем, Василем Іванишиним, Анатолієм Свідзинським. Наразі ведеться робота над третім томом, куди, за задумом упорядника, мають ввійти також матеріали Великих Зборів українських націоналістів. На запитання, прихильником якої версії національної ідеї є сам пан Рог і як справі може слугувати антологія, останній відповів, що до збірки варто підходити як до книги рецептів, для втілення яких потрібні вправний кухар і адекватні свіжі продукти.

Тарас Рондзістий, Директор Центру Національного відродження, виступив із доповіддю, де підкреслив необхідність роботи з першоджерелами, звернув увагу на те, що націоналізм виховує якість людини та закликав до пошуку організаційних і політичних інструментів для взаємодії.

Серед інших учасників круглого столу можна виділити О.Палія, який виступив із думкою про те, що націоналізм має бути відкритою для усіх ідеологією. Олексій Кляшторний висловився за євроінтеграцію в «Європу вітчизн» як форму кооперації націоналізмів. Андрій Іллєнко підкреслив значення соціального аспекту в націоналізмі та висловився щодо реалістичного підходу в політичній діяльності та міжнародній співпраці. Володимир Гонський спробував розкрити значення патріотизму як складової ідентичності та мотивації людини у житті. Петро Вознюк зробив прогноз, згідно до якого, у найближчому майбутньому відбудеться боротьба двох метаідеологій – націоналізму та космополітизму. Андрій Юсов відстоював «плюралізм націоналізмів», мовляв, чим більше їх буде – культурницьких, ліберальних тощо, тим краще для українського суспільства у цілому.

Засідання «ТІК» є черговим підтвердженням того, що націоналізм викликає інтерес із боку інтелектуалів і політичних діячів. Тексти, що увійшли до антології «Український націоналізм» - є якісним фундаментом, основою, від якої можна і треба відштовхнутися у пошуку вектору та формату для спільної дії.

УІС

Published on 24 May 2011