Відкрито захоронення жертв НКВД

Івано-Франківським обласним історико-просвітницьким товариством «Меморіал» ім. Василя Стуса влітку 2010 року, проводячи пошукові роботи в с. Пшеничники Тисменицького району зі збору свідчень про жертви комуністичного режиму, були отримані свідчення про масові захоронення жертв НКВД 1939-1941 років біля села. Тоді ж почалися розкопки, які були продовжені в цьому році.

До кінця 2010 року було виявлено, як встановив судмедексперт Омелян Левицький, 170 скелетованих останків людей різного віку, серед них – 40 дітей. На даний момент виявлено ще 50 скелетованих останків людей, серед яких знову трапляються останки, що належать особам дитячого віку. Таким чином кількість жертв перевищила 200 осіб, знищених НКВД. Мешканці села свідчать, що дітьми бачили як енкаведисти на вантажівках привозили в Пшеничники багато живих і мертвих людей, серед яких були діти, і таємно проводили їх захоронення. Цією роботою займався гарнізон НКВД, який розташовувався в даному селі. Страчених і живих в’язнів привозили з Станіславської, Тисменицької та Тлумацької тюрем НКВД. Під час розкопок в скелетах людей було виявлено цвяхи та інші гострі предмети, що свідчить про здійснення енкаведистами тортур над людьми. Під час розкопок не було виявлено решток одягу. Це пояснює той факт, що німцями в 1941 році було виявлено величезні скирти одягу в Станіславській тюрмі, що була покинута енкаведистами перед наступом німців. Серед цього одягу була велика кількість гуцульського національного вбрання. Останки скелетованих людей знаходяться на глибині від 20 до 70 см. від поверхні землі. Серед знахідок трапляються окремі черепи без тіл, що свідчить про факти відрубування людських голів. Також знайдені і зафіксовані останки матерів разом з дітьми.

Про ці факти йшла мова на прес-конференції, організованій Івано-Франківським обласним історико-просвітницьким товариством «Меморіал» ім. Василя Стуса, на якій виступили члени обласного правління «Меморіалу» науковець Василь Тимків, голова ІФ ОО КУН Б.Борович, голова обласного відділення Степан Каспрук, судмедексперт Омелян Левицький, депутат обласної ради Дмитро Захарук.

Розкопки продовжуються.

Валерій Плисак

Published on 20 May 2011