Комунікат Президії XVІІІ-го Світового Конгресу Спілки Української Молоді

Від 12-го до 15-го травня 2011 року в приміщенні Осередку СУМ ім. полковника Дмитра Вітовського у м. Палатайн (США) відбувся ХУПІ-ий Світовий Конгрес Спілки Української Молоді. В Конгресі взяло участь 60 делегатів, що представляли членство із наступних країн: Австралія, Велика Британія, Канада, Німеччина, США та Україна. Не змогли прибути делегати з Аргентини, Франції, Бельгії та Естонії.

Конгрес проходив під сумівським гаслом 2011 року «Ми стали волі на сторожі» і відзначав наступні річниці: • 20 ліття проголошення Незалежності України 24-го серпня 1991 року • 70 ліття відновлення Української Держави Актом 30-го червня 1941 року • 150 ліття з дня смерті Тараса Шевченка • 25 ліття Чорнобильської трагедії • 65 ліття відновлення СУМ в діаспорі • 20 ліття відновлення СУМ в Україні.

Перший заступник Голови СУ СУМ друг Стефан Романів о 12 годині офіційно відкрив XVIII Світовий Конгрес і привітав делегатів. Розпочався Конгрес молитвою, яку провів Владика Ричард Семінак з єпархії Святого Миколая в Чікаго. Делегати Конгресу хвилиною мовчанки вшанували пам'ять усіх сумівців, які впродовж останніх 5 років відійшли у вічність, а зокрема бувших членів світових органів СУМ - Григорія Васьковича, Володимира Леника, Степана Костюка та Михайла Рокуша.

Конгресом проводила Президія в такому складі:

Володимир Шляхетко (Велика Британія) — Предсідник Мирослав Симчич (Україна) — Заступник предсідника Павло Євтушок (Україна) — Секретар Зоряна Ковбаснюк (США) — Секретар Андрій Семенюк (Канада) — Секретар

Під час Конгресу працювали наступні комісії:

Виховна - голова Ірка Єндрієвська (Канада)

• Дружинників - голова Ліда Єндрієвська (Австралія) • Організаційна - голова Ярослав Дума (Австралія) • Видавнича - голова Віра Гайдамаха (Україна) • Фінансово-бюджетова - голова Галина Головка (Канада) • Номінаційна - голова Андрій Бігун (США) • Резолюційна - голова Святослав Липовецький (Україна) • Статутова - голова Богдан Гаргай (США) • Мандатно-верифікаційна - голова Мирон Васюнець (США)

Перші два дні Конгресу були спрямовані на працю в комісіях. На закінчення другого дня нарад делегати взяли участь у товариській зустрічі, яка була зорганізована осередками СУМ Палатайн та Чікаго. Впродовж наступного дня, а саме 14 травня, делегати мали можливість продовжити працю в комісіях, заслухати звіти світових органів СУМ та провести дискусії по всіх напрямках діяльності Спілки. Цього ж дня за діяльність Світової Управи СУМ впродовж 5 років звітувала голова СУ СУМ подруга Мирослава Підгірна. Конгрес також заслухав звіт Світової Контрольної Комісії, який представив голова д. Володимир Карпинець (Велика Британія) та звіт голови Світового Товариського Суду д. Євгена Чолія (Канада).

На останній Пленарній Сесії, Світова Управа прийняла рішення надати відзнаку «Святого Архистратига Михаїла» колишньому довголітньому капеляну сумівських таборів в Елленвілі (США), Архиєпископу-емериту Блаженнішому Любомиру Гузарові. Разом з тим було урочисто надано IV ступені за визначний внесок на світовому та крайових рівнях таким подругам і друзям:

IV-й ступінь Виховника

• Владика Павло Хомницький, Єпарх Стемфордський Української Греко-Католицької Церкви
• Владика Іван Бура, Апостольський Адміністратор Пармської Єпархії Української Греко-Католицької Церкви
• Стефа Баран (Канада)
• Богдан Баран (Канада)
• Христя Бігун (США)
• Богдан Гонтар (Канада)
• Орест Гуменний (Канада)
• Анна Карпинець (Велика Британія)
• Ґеня Мандзій (Велика Британія)
• Ліда Нарожняк (Канада)
• Андрій Несмачний (Німеччина)
• Наталка Чайка (Німеччина)
• Ганя Шляхетко (Велика Британія)
• Леся Цебрій-Раго (США)

IV-й ступінь Суспільника

• Андрій Бігун (США)
• Петро Дума (Австралія)
• Ліда Микитин (США)
• Василь Сенько (Австралія)

IV-й ступінь Ратника

• Йосиф Купранець (Велика Британія)
• Марко Ткачук (Австралія)

Ввечері, за участі поверх 300 гостей, відбувся святковий Бенкет, який відкрив Голова Крайової Управи СУМ в Америці д. Андрій Бігун та передав ведення програми співголовам організаційного комітету по підготовці XVIII Світового Конгресу подр. Христі Верещак та др. Мирону Васюнцю. Хор Осередку СУМ імені Миколи Павлушкова у Чікаго виконав сумівський гімн, а юнацтво Осередку СУМ ім. полковника Дмитра Вітовського у Палатайні внесло сумівські та державні прапори країн де діє СУМ. Владика Ричард Семінак провів спільну Молитву.

У Бенкеті участь взяли численні представники церковного, політичного та громадсько -суспільного життя. Особисто учасників Конгресу вітали: генеральний консул України в Чікаго Костянтин Кудрик, Президент Світового Конгресу Українців (СКУ) Євген Чолій, Голова Проводу Організації Українських Націоналістів ОУН(б) Стефан Романів. Від Дирекції Українсько-Американської Федеральної Кредитової Спілки «Самопоміч» пані Ореста Фединяк вітала сумівців з багатьох країн і з нагоди відбуття Конгресу зложила на Світовий Фонд Розбудови СУМ та на місцеві потреби СУМ дар у сумі $10 000, а також д. Юліян Куляс, який пожертвував від Фундації «Спадщина» при Банку «Певність» $10 000 на Світовий Фонд Розбудови СУМ та на діяльність Крайової Управи СУМ в Америці. На Бенкеті також відчитано ряд привітів від церковних та суспільно-громадських організацій з різних країн діяльности СУМ, як теж від Патріарха УГКЦ Блаженішого Святослав Шевчука, які наспіли з нагоди XVIII Конгресу СУМ.

Головну доповідь виголосив референт дружинників осередку СУМ ім. Миколи Павлушкова в Чікаго д. Андрій Лучак Ґлубіш, який представив гостям своє сприйняття про Україну з точки зору сумівця з діаспори. З нагоди Конгресу Організаційний Комітет видав Пропам'ятне Видання, в якому були поміщені коротка історія СУМ по країнах діяльності, програма Конгресу та Бенкету, привіти від церковних та політичних достойників, світових, крайових та місцевих організацій та українського громадянства міста Чікаго - прихильників Спілки Української Молоді. Після Бенкету делегати і гості забавлялись до пізної ночі під звуки оркестри «Клопіт».

Впродовж всього Бенкету тривав Тихий Аукціон на якому були представлені різноманітні твори мистецтва й друковані видання. Кошти зібрані під час Аукціону будуть скеровані на розвиток Спілки.

Неділю, 15 травня, делегати розпочали Святою Літургією, яку відправив о. Парох Михайло Кузьма в церкві Непорочного Зачаття в Палатайні. Праця Конгресу продовжилася зачитанням та затвердженням звітів комісій. Проаналізувавши та видискутувавши напрямки діяльності, Конгрес прийняв ряд резолюцій, постанов і напрямних праці на наступні 5 років.

Після представлення і схвалення резолюцій, XVIII Світовий Конгрес обрав світові органи СУМ на 2011-2016 роки в наступному складі:

СВІТОВА УПРАВА СУМ Голова : Петро Дума

Перший Заступник і Видавничий Референт: Андрій Бігун

Другий Заступник і Організаційний Референт: Мирослав Симчич

Ґенеральний Секретар: Маруся Вовк

Скарбник: Гарі Несмашний

Голова Виховної Рада: Неля Лавріненко

Референт Зовнішнього Розвитку СУМ-у: Степан Дума Референт Дружинників: Ліда Єндрієвська

СВІТОВА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ СУМ Голова: Галя Головка

Члени: Володимир Шляхетко, Христя Верещак Заступники членів: Наталка Чайка, Павло Євтушок

СВІТОВИЙ ТОВАРИСЬКИЙ СУД Голова: Мирослава Підгірна Члени: Андрій Несмачний, Зірка Ковбаснюк

Заступники членів: Ліда Нарожняк, Йосиф Купранець

До складу Світової Управи входять всі діючі голови Крайових Управ СУМ: Петро Дума - Австралія Христина Мороз Данилишин - Аргентина Данило Бойко - Бельгія Богдан Прихідний - Велика Британія Володимир Паламар - Естонія Оляна Ґрод - Канада Дем'ян Панчук - Німеччина Андрій Бігун - США Неля Лавріненко - Україна Іван Пастернак - Франція

Учасники Світового Конгресу зложили щиру подяку та признання подругам і друзям членам світових органів СУМ, які після довгих років праці більше не кандидували на пости у Світовій Управі. Між ними були:

° Євген Чолій, колишній Голова Світової Управи та уступаючий Голова Світового Товариського Суду;
° Віра Гайдамаха, колишня Голова Світової Управи, та довголітній керівник видавничої референтури СУМ;
° Володимир Карпинець, уступаючий Голова Світової Контрольної Комісії;
° Ірина Єндрієвська, уступаюча голова Світової Виховної Ради;
° Стефан Романів, уступаючий Заступник Голови Світової Управи.

Після короткого виступу новообраного голови, друг Володимир Шляхетко, який усі ці дні провадив Конгресом, оголосив його завершеним. З новими ідеями, планами та знайомствами сумівці роз'їжджалися по своїх теренах, щоб далі продовжити щоденну працю під гаслом «Бог і Україна!».

XVI Конгрес проходив в діловій та дружній атмосфері на тлі його ідеальної організації та підготовки за що належить висловити широсердечну подяку Осередкам СУМ ім. полк. Дмитра Вітовського в Палатайн та ім. Миколи Павлушкова в Чікаго.

Палатайн, 15 травня 2011 року.

Честь України - Готов Боронити!

За Президію XVII Світового Конгресу СУМ:

Володимир Шляхетко - Предсідник Мирослав Симчич — Заступник Предсідника Павло Євтушок — Секретар Зоряна Ковбаснюк — Секретар Андрій Семенюк — Секретар

Published on 17 May 2011