Тересвянці пам’ятають

14–15 березня всі свідомі закарпатці відзначають річницю славетних та водночас трагічних подій історії нашого краю, бо саме 72 роки тому в місті Хуст було проголошено українську державу — Карпатська Україна. Молода незалежна держава, так повноцінно і не розпочавши свою діяльність, припинила своє існування, але продемонструвала перед всім світом, що на Закарпатті живуть українці, які бажають мати свою державність разом з своїми братами з Великої України. Адже незважаючи на катастрофічну неозброєність, відсутність військового досвіду, офіцерсько–командирського складу, карпатські січовики дали такий відсіч нацистським угорським окупантам, про який гомоніла вся Європа, бо наші діди та прадіди витримали в боротьбі за свою незалежність довше, ніж Франція, Польща, чи Чехословаччина, яка на свою оборону не зробила жодного пострілу.

Отож, в понеділок 14 березня 2011 р. в центрі селища Тересва, біля пам’ятного хреста «Борцям за волю України» відбулося урочисте відзначення 72–ої річниці проголошення Карпатської України. Оскільки, дані героїчні події, не є простими історичними датами для нашого селища. Адже такі наші односельчани, як брати Неболи, брати Шемет, Мірявець, Приймак, Мартинич, брати Прінц, Чендей та десятки інших відомих та невідомих тересвянці, були учасниками Карпатської України, вояками Карпатської Січі, віддаючи життя та зазнаючи тортур та гноблення з боку мадярських окупантів.

Мітинг розпочався з панахиди за загиблими борцями за волю України, яку провів парох місцевої української греко-католицької церкви, о. Віталій. Наприкінці панахиди величаво було виконано духовний гімн України — «Боже великий, єдиний…». Після до слова було запрошено юних тересвянських школярів та школярок, які під керівництвом молодої вчительки Данилюк Наталії Михайлівни, продекламували щирі патріотичні вірші про героїчну боротьбу наших дідів та прадідів. Потім слово взяли ліцеїсти — нащадки тересвянця, карпатського січовика Прінца Івана, які розповіли учасникам мітингу повну біографію свого славетного родича.

Слід також відмітити про чудовий виступ педагога професійного ліцею пані Марії Василівни Цимбалістій. Даний виступ відкрив багато білих плям на геройській боротьбі Івана та Василя Прінців та інших тересвянців учасників Карпатської України. Вічна пам’ять та слава всім учасникам Карпатської України!!! Як катастрофічно нам не хватає, саме таких людей–велетнів, адже кожен з них йшов на вірну смерть, вони не думали, що їм ще треба пожити: кохати, ростити діточок, внуків чи чкурнути з цієї землі якнайдалі за океан. Боролися до кінця, бо добре усвідомили гасло: «Як один Бог на небі, так одна Україна на землі»!!!

Слава Україні! Героям Слава!

Бенчак Віталій, депутат Тячівської районної Ради, Молодіжний Націоналістичний Конгрес

Published on 22 March 2011