Класика націоналістичної думки

Перший том «Антології українського націоналізму» за рік витримав два видання, що переконливо засвідчило актуальність книги зокрема і теми взагалі. До другого тому, котрий щойно виданий друком в Києві Українською видавничою спілкою імені Юрія Липи, увійшли переважно тексти, написані в другій половині минулого століття, за винятком праці Євгена Онацького «Націоналізм і індивідуалізм», якою й розпочинається збірка, та статті Євгена Маланюка «Ієрархія». Ці твори вирішено вмістити до другого тому з огляду на їх концептуальну непроминущу вартість та надзвичайну актуальність сьогодні.

Серед авторів збірника як такі знакові постаті в історії національно-визвольних змагань українського народу як Степан Бандера, Дмитро Донцов, Ярослав Стецько, Юрій Бойко, Євген Маланюк, Лев Ребет, Зеновій Красівський, так і наші сучасники Олег Баган, Роман Коваль, Василь Іванишин, Володимир Яворський.

Зізнаюся, що над першим томом працювати було значно легше: з одного боку – масив розкішних текстів, з іншого – яскраве гроно авторитетних авторів. Проте, сподіваюся, що очікування читачів другого тому не будуть розбиті розчаруванням.

При підготовці книги упорядник свідомо уникнув подачі текстів тих авторів, котрі сьогодні активно займаються партійною діяльністю, або «пішли кривим шляхом», проте намагався вибрати вартісні тексти, котрі вважав доцільним помістити, без огляду на належність автора до тої чи іншої гілки колись єдиної ОУН. Сподіваюсь, читачі пробачать такий суб’єктивний підхід і не будуть занадто суворими в звинуваченнях, чому того помістили, а іншого оминули. Аналізуючи та оцінюючи статті, звичайно слід враховувати час та історичні обставини, в яких вони писалися.

Власне, для тих, хто глибше цікавиться заданою тематикою, пропонується список рекомендованої літератури (100 позицій), поміщений наприкінці тому. Сподіваюся, спраглий дослідник віднайде серед цих видань те, що його цікавить, і таким чином певною мірою компенсує відсутність в даному двохтомнику ряду праць з ідеології українського націоналізму.

Також рекомендуємо звернутися до періодичних видань, на сторінках яких формувалася, шліфувалася, розвивалася та досліджувалася націоналістична думка. Це довоєнні «Розбудова Нації», «Літературно-Науковий Вісник», «На службі Нації», «Пробоєм», еміграційні повоєнні «Визвольний Шлях», «Авангард», «Розбудова держави», «Фенікс», «Вісник ООЧСУ», сучасні нам «Державність», «Напрям», «Українські проблеми», «Націоналіст», «Український час», «Універсум», «Орієнтири», «Наш клич» та інші.

Отже, довгоочікуваний другий том «Антології» нарешті побачив світ. На цьому й планувалося завершити. Проте… Напевно до третього тому таки увійдуть інші авторські тексти, вибрані матеріали Великих Зборів і конференцій ОУН та інші документи. Далі буде. Віктор Рог

Придбати книгу можна, зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 п. 4, тел. (044) 234-70-20

Published on 19 April 2011