На Черкащині готуються до обласного етапу проведення гри «Сокіл» («Джура»)

13 квітня у Навчальному центрі Державної прикордонної служби України в с. Оршанець Черкаської області відбувся обласний семінар на тему «Особливості проведення гри «Сокіл» («Джура») для керівників команд та суддів, які братимуть участь в обласному етапі дитячо-юнацької військово-патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура»).

Згідно наказу Міністерства освіти і науки організацією гри на всеукраїнському рівні займається Український державний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді. Відповідно у Черкаській області цю роботу проводить Черкаський обласний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Черкаської обласної ради під керівництвом Гоменюка Михайла Антоновича. Безпосередньою підготовкою до семінару опікувалась завідувач відділу екскурсій, оздоровлення та військово-патріотичного виховання Павлова Світлана Григорівна.

Програмою семінару передбачалось ознайомити учасників з правилами проведення цього року гри на Черкащині, обговорити умови проведення окремих етапів, а також переглянути відеоматеріали Всеукраїнського етапу гри, який відбувся 22-24 травня 2009 року в місті Києві.

У семінарі взяли участь більше 30 представників з 20 районів Черкаської області, за сприянням яких у школах області станом на сьогодні учні організували біля 120 роїв, що беруть участь у грі на різних етапах.

Усвідомлюючи, що справа патріотичного виховання української молоді є справою державної ваги, організаторів гри всебічно підтримує Державна прикордонна служба України. Для належної підготовки та проведення гри прикордонники надають допомогу через свій навчальний центр, який розташований на Черкащині, і готові забезпечити організацію та проведення окремих етапів гри, зокрема, «Військовий впоряд», «Стрільба». У Навчальному центрі поважно ставляться до роботи з учнівською молоддю. В проведення семінару і підготовці до гри залучений начальник навчального відділення Навчального центру ДПСУ Панкратов Олександр Олександрович. Він зустрів учасників семінару і опікувався ними протягом дня. За його сприяння семінар відбувся на високому організаційному рівні.

На семінар прибула з Києва делегація у кількості 4 осіб від Головного штабу гри «Сокіл» («Джура»). Такий чисельний склад був викликаний тим, що минулого року на Закарпатті було прийняте рішення передати естафету проведення наступних всеукраїнських змагань гри на Черкащині і не будь-де, а саме в Холодному Яру. Отже з метою детального ознайомлення зі станом проведення районних етапів, підготовки обласного етапу та вивчення можливостей проведення у другій половині червня Всеукраїнського злету активістів гри в області і прибули начальник Головного штабу Анатолій Грива, директор Центру Національного Відродження Тарас Рондзістий, методист Центру патріотичного виховання Микола Бігус і один з організаторів Всеукраїнського етапу змагань у 2009 році в місті Києві Сергій Неділько.

Після вітального слова директора Черкаського обласного центру Михайла Гоменюка, своїм досвідом з організації патріотично-виховної роботи в школі та враженнями про участь у Всеукраїнських змагань у травні 2009 року в Києві поділився директор Вікнинської загальноосвітньої школи Катеринопільської районної ради Василь Кураш.

Під час презентації участі команди «Степові лицарі», делегованої у 2009 році від їхньої школи до Києва, він відзначив дуже високий організаційний рівень заходів, що відбулися протягом трьох днів у мальовничому місці під Биківнею та у самому Києві. В.Кураш висловив впевненість, що така гра, як «Сокіл» («Джура») буде жити, бо від самого початку здобула прихильність учнів. Крім того ця гра справді виявилась найбільш вдалою формою позашкільної роботи з патріотичного виховання, бо поєднала в собі всі інші ігри, які ініціювались раніше в системі освіти. Та найголовніше, що тільки ця гра має чітку українську спрямованість, бо процес виховання здійснюється на українських, козацьких традиціях, на українських символах, українському історичному матеріалі.

Під час семінару фахівцями Центру туризму були надані практичні рекомендації з організації та проведення обласного етапу гри. Відбулося жваве обговорення можливих варіантів проведення окремих етапів гри в умовах обмеженого фінансування. Особлива увага була приділена необхідності виконання вимог, що забезпечують охорону здоров’я та безпеку життя учасників гри.

Тарас Рондзістий у своєму виступі звернув увагу присутніх на необхідність організовувати і сприяти проведенню заходів у якості молодіжної гри, а не олімпійських змагань. Він наголосив, що в центрі уваги має бути молода людина та можливості її різнопланової реалізації. Треба опікуватись не надзвичайними результатами своїх підопічних, а створенням умов, які сприяють всебічному розвитку молодого українця. Директор ЦНВ також сказав: «Різними формами роботи з молоддю ми маємо допомогти стати українцю конкурентоспроможним у суспільному житті. Честь, гідність, самозарадність за будь-яких обставин – ось головні якості, які маємо плекати в українцеві. З цією метою умови гри будуть вдосконалюватися. Сьогодні є проблемою в системі освіти - який український виховний ідеал сповідують освітяни. Центр Національного Відродження відстоює позицію професора Дрогобицького педагогічного університету імені І.Франка Омеляна Вишневського, яку він виклав у своїй праці «Український виховний ідеал і національний характер». Водночас, з метою наповнення української армії українським характером та змістом, ми сприяємо, щоби військові програми різних громадських патріотичних організацій були уніфіковані і мали однозначну українську термінологію, зокрема команди, назви військових підрозділів, звань, звернень між військовими тощо. В цьому нам допомагають військовики, які стояли біля витоків творення української армії. Тому ми сьогодні пропонуємо учасникам семінару навчально-методичний посібник «Муштровий впоряд», який упорядкував для учасників гри «Сокіл» («Джура») активний діяч Українського козацтва Сергій Рудюк. Для допомоги організаторам гри ми також випустили навчально-методичні компакт-диски. Потреба в них дуже велика, але, нажаль, задовольнити всіх наша установа нездатна через брак коштів. Щоби якимось чином полегшити роботу, нами створено інтернет-сайти «Клуб «Джура» та Центру з патріотично-виховної роботи», на яких ми розміщуємо необхідну інформацію для активістів гри «Сокіл» («Джура»).

Цю тему продовжив методист з патріотично-виховної роботи Микола Бігус. Він наголосив на необхідності плекати духовні цінності. Бог і Україна – ось визначальні орієнтири, які мають стати в основі гри. Дуже прикро, що має місце вилучення з програми змагань теренової гри, квесту, боротьби «Навхрест» тільки через з те, що організаторам невідомі такі види занять з молоддю. Адже два роки, які вже проводиться гра, показали, що саме ці сучасні, чисто молодіжні форми, найбільше цікаві учням. Ми маємо керуватись не тим, що можемо, вміємо і цікаво нам. Успіх охоплення молоді грою залежить від того, наскільки гра відповідатиме інтересам учнів.

Досвідом вирішення цієї проблеми поділився начальник Головного штабу гри «Сокіл» («Джура») Анатолій Грива. Він порадив організаторам гри на Черкащині для підготовки та проведення гри залучати представників громадських та молодіжних організацій, які займаються патріотично-виховною роботою з молоддю, зокрема Пласт, СУМ. Особлива роль у проведенні гри належить козацтву, адже грі «Сокіл» («Джура») був даний старт у 2003 році з ініціативи Українського козацтва. І якщо окремі козацькі організації не мають часу опікуватися своїм дітищем, то це не означає, що ніхто з козаків не займається роботою з молоддю. Практика майже трьохрічної роботи показала, що ця робота об’єднує не тільки дітей різних куточків України. Впровадження та поширення гри поєднує в одній дії державні інституції з громадськими організаціями. Так у цій роботі знайшли себе та співпрацюють Міністерство освіти, Рада Українського козацтва при Президентові України, Міжнародна благодійна установа «Центр Національного Відродження». Їх зусиллями до процесу гри долучились на різних етапах інші відомства та організації, зокрема Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство надзвичайних ситуацій, СБУ тощо. Від громадського сектору зголосились до співпраці молодіжні патріотичні організації, а саме НСОУ Пласт, Спілка української молоді в Україні, різні козацькі організації, «Молода Січ».

У підсумку семінару та зустрічі з міським головою міста Черкаси, яка відбулася перед тим, можна ствердити, що на Черкащині є відповідні умови для проведення у червні 2011 року на належному рівні Всеукраїнського етапу гри «Сокіл» («Джура»). Враховуючи, що Холодний Яр вже віддавна став духовним символом українського народу, є всі підстави провести таборування і організувати змагання саме на теренах Холодного Яру.

Прес-служба Головного штабу гри «Джура»

Published on 14 April 2011