За землю і волю

У формі путівника до експозиції «Народна війна» Київським «Меморіалом» та Громадським Інститутом національної пам’яті видано повноцінне документальне видання про всенародний рух спротиву московським окупантам в Україні в часи 1917 – 1932 років авторства Романа Круцика.

Видання приурочене до 120-річчя з дня народження Провідника ОУН полковника Євгена Коновальця і містить текстовий опис 24-х розділів унікальної виставки, фотоілюстрації та ряд документів.

Як зазначено в анотації, сама музейна експозиція «Народна війна» - результат більш як дворічної наполегливої праці колективу науковців, які опрацювали 350 фондів і близько 1500 архівних справ у державних та галузевих архівах СБУ Києва та 18 областей України.

За виявленими архівними матеріалами авторами вперше виведені статистичні дані про кількість збройних повстань проти окупантів в цілому по Україні та зокрема по тогочасних губерніях, висвітлено діяльність підпільних антибільшовицьких організацій, збройних загонів самооборони, стихійних виступів селян проти комуністичного режиму. «Тут потрібно цілком чітко зрозуміти, що повстання селян в Україні були складовою не лише соціального, але й національного опору. Вони проводилися під недвозначними національними гаслами і були наймасштабнішими в СССР. Розкуркулення й колективізація здійснювалися скрізь, але кількість повстань 1930 р. по всій території Росії, Казахстану, Кавказу, середньої Азії була меншою від кількості учасників повстань в одній лишень Україні», - наголошує в передмові історик Іван Патриляк.

У вступному слові до книги Роман Круцик підкреслює: «Статистичні дані по 9-ти губерніях і в цілому по Україні про кількість підпільних організацій, повстанських загонів, збройних селянських повстань, стихійних виступів селян взяті винятково з чекістських та партійних документів. 269 селянських повстань відбулися в Україні протягом двох періодів: 1918-1924 рр. та 1928-1932 рр. Наростаюча хвиля другого періоду повстань і стихійних виступів селян викликала в московського керівництва страх перед можливим новим загальноукраїнським повстанням та виходом України зі складу утвореного насильством та політичним шахрайством СРСР. Щоб зупинити народну війну, і був застосований терор голодом Про це свідчать доповідні записки головного чекіста УРСР В. Балицького й телеграми Й. Сталіна до окупаційної влади України про необхідність посилення репресій проти етнічних українців. Згадані документи є неспростовним доказом того, що Голодомор 1933 року був зумисне спланованим і керованим офіційною Москвою Геноцидом українського народу».

Видання здійснено за сприяння Романа Гавадзина, Любомира Добровольського, Богдана Маланюка, Петра Белея, Івана Діяка, Ігоря Заремби, Ліги Українців Канади, Олега Гелевея, Ліги Українок Канади та інших добродіїв.

Василь БЕРЕЗА

Published on 11 April 2011